Poštolka Obecná webkamera z hnízda

| kvě 13, 2016 | Evropa, Živé kamery z přírody | 52 komentáře(ů)

Poštolka obecná – popis

Poštolka obecná je drobný sokolovitý dravec o něco větší, než hrdlička divoká. Hmotnost samce dosahuje v průměru cca 180 g a samice 220 g. Rozpětí křídel se pohybuje mezi 68–80 cm. Údaje se však podle různých zdrojů mohou velmi lišit, neboť poštolky mají velkou geografickou proměnlivost nejen ve velikosti, ale i v barvě. Jako všichni sokolovití mají poštolky výrazně zašpičatělá křídla a dlouhý ocas.

Výrazným znakem je červenohnědě zbarvený hřbet u samců s tmavými skvrnami, u samic a mláďat s tmavými příčnými pruhy nebo vlnkami. Ruční letky jsou tmavé. Spodina těla je světlejší s podobnými tmavými skvrnami jako na hřbetě u mláďat je výrazné podélné skvrnění. Samci mají temeno a týl hlavy šedé a bělavé hrdlo lemuje výrazný černý vous na líci. Šedý mají i ocas většinou bez pruhů, jen na konci mají širokou tmavou pásku. Samice a mláďata mají ocas hnědý s tmavým příčným pruhováním.

Poštolka obecná – živě

přidat záznam

2. kamera

Nové záznamy a zápisy

Nové komentáře

Diskuze ke kameře

52 Komentáře on "Poštolka Obecná webkamera z hnízda"

Upozornit emailem
avatar
Petra Chlumecka
Editor

11:06:20 sameček přiletěl vystřídat samičku v inkubaci.

Zuzana
Guest

Na stránku se Vám vloudila chyba. Jako náhledové máte použito foto poštolky pestré (Falco sparverius), přičemž kamera ve Wallingfordu snímá hnízdění poštolky obecné (Falco tinnunculus).

Petra Chlumecka
Editor

Děkujeme za upozornění.

Petra Chlumecka
Editor

Čas na kameře 10:27:04 sameček přináší samičce kořist a střídá jí v inkubaci vajíček.

Petra Chlumecka
Editor

07:57 sameček přiletěl vystřídat samičku v inkubaci,vajíčka už nenechávají osamotě nepřetržitě inkubují,snůška bude zřejmě kompletní.

Petra Chlumecka
Editor

Přenos je opět online,v hnízdě už je pět vajíček.

Petra Chlumecka
Editor

Tady je problém u pořadatele s kamerou 1,snad nám jí co nejdříve zprovozní.Kamera 2 je v pořádku.

Petra Chlumecka
Editor

Poštolky mají už čtyři vajíčka 🙂

bresta
Member

Paráda.Tak ještě Děčín,Maďarsko a kondorek.A co Roman,letos pro nás nebude mít nic?Petro,tady se asi nedá poznat jestli jsou to loňští rodiče,že?

Petra Chlumecka
Editor

Bresto,koukala jsem se na jejich blog a zatím to nemají aktualizované,jelikož nejsou kroužkovaní,tak těžko říct zda je to stejný pár jako loni.
Maďarsko nejde přenášet,jestli bude vysílat Roman rorýse netuším,Děčín zatím nevysílá a na kondora netrpělivě čekáme,toho by vysílat měli.

Petra Chlumecka
Editor

2 webkamery z budky poštolky opět online! V hnízdě jsou 3 vajíčka.

Jaroslava
Guest

Tak už přenos skončil, ale byly to zajímavé okamžiky které člověk mohl vidět jen díky všem, co se na přenosu podíleli včetně komentátorů Jendy a Petry.
DÍKY MOC !

Jaroslava
Guest

Jak bylo vidět ze záznamu celý čtřlístek se přilít se vyspat domů. Teď už tam jsou jen dva.

Jaroslava
Guest

Jedno je na hraně hnízda a stále zkouší křídla, druhé je vidět na stromě.

Petra Chlumecka
Editor

Škoda že ukončili přenos té druhé kamery,tam by bylo vidět jak poletují po okolí.

bresta
Member

Ano,už vyrostli,už se začnou toulat všichni.Do hnízda se budou vracet sporadicky,jestli vůbec.Tak jako naši jestřábi v Děčíně.Už je těžké je zahlédnout.

bresta
Member

Oprava-sokoli z Děčína.

Jaroslava
Guest

Tak nevím, za chvíli bude večer a ono je další mládě pryč!

Jaroslava
Guest

Ty dvě také už sedí na okraji, to hnízdo je teď smutně prázdné. Uvidíme jestli se večer nevrátí jejich sourozenci.

bresta
Member

Dnes už vyletěli dva.Brzo bude hnízdo taky prázdné.

Jaroslava
Guest

Žádný nevypadl, jen si zkoušel křídla a zase se vrátil. Teď se celá čtveřice pere o jednu myš.

Jaruš
Guest

Čtvrtý ráno vypadl z hnízda!

bresta
Member

Nevypadl,Spíše si letěl prohlédnout svět.Už je zpátky.

bresta
Member

Kde je čtvrtý?Už vylétl?Doufám,že nespadl jako Taibu.

Jaroslava
Guest

Tak už jsou jen tři, škoda že jsem to neviděla, ale muselo to být brzo ráno, večer byl čtřlístek ještě pohromadě.

bresta
Member

U nás naproti na baráku taky hnízdí poštolky.Před deseti dny jsem je viděla vyvést 2 mladé.My máme na baráku jiřičky a poštolky je,bohužel,létají vykrádat.Jiřičky se většinou shluknou a s velkým křikem se je snaží zahnat.Ne vždy se jim to povede.

Jaroslava
Guest

Pokud byli malí, tak se mi líbilo, jak se předváděli před kamerou. Dnes tam sice také lezou, ale tím končí pohled do hnízda, je vidět jen jejich peří. Už si i troufají si sednout přímo na hranu u hnízda, zatím tam jsou stále čtyři. Krmení už není pro jejich mohutnost vidět, ale stále se zbavují „dětského ochmýření“.

bresta
Member

Když začnou cvičit křídla,tak je jim hnízdo pomalu těsné.Mám obavy,jak se všichni začnou tísnit u vchodu,že jeden druhého shodí.Když mladí vyletí,krmí je ještě rodiče nebo se už musí o sebe postarat sami?

Petra Chlumecka
Editor

Dobrý den,pomalu se tam už nevejdou.Rodiče krmí 22-33dnů na hnízdě a po opuštění hnízda ještě cca další týden.
Z netu: Mláďata poštolky obecné se ozývají po vylétnutí z hnízda, kdy je ještě určitou dobu rodiče krmí a kdy je také učí lovit. Právě v této fázi životního cyklu poštolek můžeme vidět skupinu šesti sedmi poštolek, která putuje krajinou, obvykle to bývají rodiče nebo samice s velkými mláďaty a mláďata sbírají své první lovecké zkušenosti. Mimochodem právě v této fázi si poštolky troufají nejčastěji na zdivočelé holuby, známé věžáky, shazují nevylétlá holoubata na ulici a tam kořist porcují.

Jaroslava
Guest

Tak to byl rachot. Jedno mládě si ukořistilo celou myš, což se dospěláku nelíbilo a začal boj s přetahováním.Pak došlo na chvíli k porcování, ale další mládě utíkalo z částí pryč. Jenže zase bylo dostiženo a kořist odejmuta, zas jen na chvíli. To se přetahovali o ni dva, matka zakročila a krmila po kouskách. V klidu to nebylo, teď je po kořisti i dospěláku.Tak to stálo za to vidět!!!

bresta
Member

Jé,to je škoda,že jsem to neviděla.Doufám,že bude záznam z kroužkování.Teď zrovna kamera nejede,abych zkusila,jestli se dá vrátit v čase.Náhodou jsem viděla kroužkování Orlů.Úplně jsem se vyděsila,když jsem u hnízda uviděla chlapa,než mi došlo co tam dělá.

Jaroslava
Guest

Tak už mají kroužkování za sebou, dost je to vyděsilo, tak se natlačily až dozadu na kameru . Stejně, když jsou na kraji hnízda, tak je stále přepočítávám, jestli jsou všichni.

I. Kubišová
Guest

..jsou hrozně srandovní…vypadají jako dnešní mládež s kohoutem na hlavě…

Jaroslava
Guest

Ty poštolky rostou jako z vody, vlastně z myší. Právě teď v 15.50 jedno mládě do sebe vsoukalo samo celou myš (asi rejska) a jakou rychlostí.

jaroslava
Guest

Začíná to být velmi napínavé. Hozenou myš či krtka ukořistil jen jeden a ostatní koukají z hnízda. Ale už to zjistili, tak začíná mela. Vypadá to, že myš „zvítězila“ . Teď po půl hodině se vše opakuje, zase se o myš chvíli přetahují, kdo zvítězil není vidět.

I. Kubišová
Guest

jééé ty se od pátku změnily a zase vyrostly…sice toho moc nevidim protože se jednomu malinkýmu zalíbilo přímo u kamery…

wpDiscuz

Pin It on Pinterest

Share This