Hnízdo čápů bílých v Lotyšsku

autor: | Kvě 2, 2021 | Evropa, Živé kamery z přírody | 20 komentáře(ů)

Čáp bílý – popis

S počátkem hnízdní sezóny roku 2021 spouští JSC „Sadales tīkls“ ve spolupráci s Lotyšským fondem pro přírodu (LDF) projekt živého vysílání z hnízda čápa bílého. Hnízdo je domovem páru čápů, jejichž životy bude možné sledovat po příštích pět měsíců. LDF poskytuje živé vysílání přírodních událostí na internetu již deset let a je to vůbec poprvé, co byl technický systém kamery nainstalován na aktivní elektrické vedení.
Hnízdo se nachází v oblasti Tukums v Kurzeme.
Živé vysílání začalo na jaře roku 2021. 7. dubna 2021
Péče o čápa bílého je jednou z priorit společenské odpovědnosti- jak víte, podpěry nadzemního elektrického vedení jsou jedním z nejoblíbenějších hnízdících objektů čápů bílých. Podle údajů Rady pro ochranu přírody a distribuční sítě bylo v posledních letech zaregistrováno více než 8 000 hnízd čápů na sloupech elektrického vedení a přibližně 70% populace lotyšských čápů bílých žije v infrastruktuře distribuční sítě. Specifický kamerový systém je instalován na sloupu. Cílem živého vysílání je umožnit divákům sledovat vývoj čápů na jaře a v létě, jak mladí dorůstají, a zároveň lépe poznat chráněného ptáka a nastolit otázku, jak mohou obyvatelé pomoci čápům na jejich pozemku.
Tento projekt byl vytvořen, aby umožnil každému sledovat každodenní život čápa bílého.
Velikost hnízda bílého čápa může dosáhnout průměru 1,5 metru a výšky více než metru a váží od několika set kilogramů do více než tuny. Obzvláště těžká hnízda se v chladném počasí zamrzají. Objekt této závažnosti může vážně ohrozit elektrické vedení, způsobit poškození infrastruktury a neplánované výpadky proudu velkému počtu lidí a také ohrozit bezpečnost okolního obyvatelstva. Aby se těmto rizikům předešlo, distribuční síť každoročně instaluje speciální kovové patice do podpěr nízkonapěťových elektrických vedení, pokud to umožňují bezpečnostní aspekty.

Děkujeme provozovatelům webkamery: https://www.sadalestikls.lv/par-mums/aktuali/tiesraide-no-balto-starku-ligzdas/

Čáp bílý – živě


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)