Orel křiklavý živě

autor: | Čvc 6, 2017 | Evropa, Živé kamery z přírody | 141 komentáře(ů)

Orel křiklavý – popis

Středně velký orel (délka těla 55–65 cm, rozpětí křídel 143–168 cm). Podobá se orlu volavému, v letu má však kratší, méně výrazné prsty. Dospělí ptáci jsou shora i zespoda tmaví se světlým předloktím a hlavou. U kořene ručních letek je malá výrazná bílá skvrna, svrchní ocasní krovky jsou bělavé. Mladí ptáci mají bílé špičky křídelních krovek a malou rezavou skvrnu v týle.

Má evropský, příp. palearktický typ rozšíření . Tažný druh, zimuje v Africe. Hnízdí při okrajích lesů. Preferuje vlhčí prostředí. Celková populace je odhadována na 40 000 – 60 000 jedinců.

V České republice byl v 19. století téměř vyhuben. Ve 20. století hnízdil pravidelně pouze na Šumavě, kde byla ještě v 70-80. letech velikost hnízdící populace odhadnuta na 2-3 páry, v 90. letech však vymizel.

Hnízdo 1 Rasa a Roznieks

Hnízdo se nachází v lese spravovaném lotyšskými státními lesy, v přírodním parku Kuja, na monitorovacím pozemku orla křišťálového zvaného „Žūklis“, poblíž vesnice Aizkuja a 200 metrů od dalšího hnízda orla křižáckého.

Hnízdo 2 Smilga a Barkavs

Hnízdo se nachází v lese spravovaném lotyšskými státními lesy, na monitorovacím pozemku orla křišťálového zvaného „Murmastiene“, poblíž obce Barkava. Orli si postavili hnízdo v roce 2019.

Hnízdo 3

Hnízdo se nachází v lese spravovaném lotyšskými státními lesy, na monitorovacím pozemku orla křišťálového zvaného „Murmastiene“, poblíž obce Barkava. Orli si postavili hnízdo v roce 2019 a úspěšně se zde rozmnožili. Hnízdní sezóna 2020 byla pro pár orlů křišťálových úspěšná. V roce 2021 zůstalo hnízdo neobydlené. Větev a na ní postavené hnízdo dříve zobrazené v přímém přenosu vítr zlomil, a tak bylo v nedalekém smrku postaveno další umělé hnízdo

 

Děkujeme provozovatelům webkamery:

https://www.lvm.lv/sabiedribai/web-kameras

Orel křiklavý – živě
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)