Orlík krátkoprstý – Přírodní park Dels Ports

autor: | Dub 26, 2023 | Evropa, Živé kamery z přírody | 12 komentáře(ů)

Orlík krátkoprstý  – popis

Orlí hnízdo se nachází v přírodním parku Els Ports, který se nachází na jihozápadní hranici Katalánska. Přírodnímu parku Els Ports se také říká Pyreneje jihu.

Od jiných orlů se liší světlou spodinou těla a křídel, s obvykle tmavším hrdlem a hlavou, rovnoměrně skvrnitými krovkami a letkami. Na ocase jsou tři tmavé pruhy. Od orlovce říčního a světlých kání lesních se liší absencí tmavé skvrny v ohbí křídla.
V Evropě hnízdí asi 8 000–13 000 párů, hlavně na jihozápadě. Jiné zdroje udávají menší čísla (4000). Do České republiky zaletuje jen vzácně, po roce 1989 je známo méně než deset pozorování. Oblíbeným biotopem jsou vřesoviště, krasové oblasti a návrší – místa s dostatkem plazů.
Nejoblíbenější potravou orlíka jsou hadi, následovaní dalšími plazy a obojživelníky. V případě nedostatku plazů útočí i na menší savce a výjimečně i na malé ptáky a velký hmyz.
Hnízda staví na stromech. Snáší obvykle jen jedno vejce, na němž většinou samice sedí 46–48 dní. Doba hnízdní péče je 70–80 dnů. O vzletná mláďata se dospělí starají ještě asi měsíc.

Děkujeme provozovatelům webkamery:

https://parcsnaturals.gencat.cat/ca/xarxa-de-parcs/ports/inici/
Àguila marcenca – Parc Natural dels Ports

Orlík krátkoprstý – živě


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)