Sup mrchožravý – webkamera v Bulharsku

autor: | Kvě 20, 2020 | Evropa, Živé kamery z přírody | 44 komentáře(ů)

Sup mrchožravý – popis

Divoké hnízdo supů se nachází v Bulharsku. Sup Egyptský je název používaný v jiných zemích.
Toto je projekt LIFE „Egyptský sup New LIFE“ HD streamovací kamera z výklenku supů mrchožravých. Aby se minimalizovalo rušení kamerou na minimum, tým maskoval zařízení oblázky z hornin. Na začátku dubna se oba ptáci vrátili ze zimoviště v Africe. Do konce května mohou být všichni svědky líhnutí kuřat a oddané péče o ně.

Taková zařízení nám poskytují užitečné informace o stravě a chování druhů. Pomáhají nám přijímat správná rozhodnutí při provádění přímých ochranářských činností, jako je krmení, a také nám poskytují informace o ekologii a biologii druhů. Jsme svědky stavby hnízda, snášky vajec, líhnutí kuřat a krmení.

V neposlední řadě technologie jako online videokamery spojují lidi s tajným životem ptáků; vyvolat zájem a angažovanost vůči globálně ohroženým druhům – jeden z nejdůležitějších faktorů pro jeho zachování.

Kamera pro online pozorování hnízda supů je jediná svého druhu na světě. Kamera 2 – vysílá z adaptační voliéry k propuštění do divočiny supů chovaných v zajetí a po vytvoření Záchranného střediska pro ekologii zeleného Balkánu, kde v současné době rodiče pečují o mládě.
Jsme velmi vděčni mobilnímu operátorovi A1, který zajišťuje přímé napájení kamery, Miroslava Mihailovovi za údržbu systému a Antonii Kalchevovi za poskytnuté internetové připojení a server!
Děkujeme provozovatelům webkamery:

http://www.lifeneophron.eu/

Sup mrchožravý (Neophron percnopterus) je nejmenší a nejohroženější evropský sup.
Sup mrchožravý je statný pták s holou neopeřenou tváří se silným, na konci zahnutým a zašpičatělým zobákem. Dospělý pták je bílý nebo šedý s černými letkami. Samec i samice jsou zbarveny podobně. Vyskytuje se především v severní Africe, jižní Evropě a Malé Asii. Preferuje otevřenou krajinu, holé horské svahy či říční údolí sevřená skalami v blízkosti lidských sídlišť. V jižní Evropě je to převážně tažný pták, zimující v Africe jižně od Sahary. Požírá menší mršiny, ale někdy dá přednost i ulovené potravě (kobylky, menší hlodavci). Sup mrchožravý byl ve starověkém Egyptě vysoce uctíván a představoval bohyni Nechbet, ochránkyni faraonů a sestru bohyně Eset. Společně s kobrou egyptskou byl zvířecím ochráncem a symbolem faraonovy moci. Jeho zpodobnění bylo součástí pokrývky hlavy egyptských královen, např. Kleopatry VII. Proto bývá označován také jako Faraónova slepice.
Jelikož patří sup mrchožravý mezi nejohroženější druhy ptáků, snaží se zoologické zahrady a ochranářské organizace pracovat na reintrodukčních programech, a navracet tak zvířata odchovaná v zoo do volné přírody.

Sup mrchožravý – živě

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)