Očekáváme snůšku v hnízdě orlů bělohlavých Romea a Julie
Hnízdo orlů bělohlavých Romea a Julie, se nachází poblíž severovýchodního pobřeží Floridy. Hnízdo je podporováno společností American Eagle Foundation.
Tak kdy to bude Julie? V loňském roce Julie snesla první vajíčko 2. listopadu. Nemusí to být přesně na den, může to být zítra, pozítří, za týden. To ví jen Julie. Mějte oči otevřené. Jak se bude Julie chovat? První známkou blížící se snášení vajíčka je, že se Julie bude pohybovat v hnízdě, začne polehávat a bude nervózní. Další známkou je obvykle intenzivnější dýchání s rytmickým otevíráním a zavíráním zobáku. Peří na těle bude načechrané, křídla budou mírně od těla, které bude shrbené. Ocas se udržuje v horizontální nebo zvýšené poloze až o 45 stupňů. Pak se začne pohybovat špička ocasu synchronně s prohlubní na zádech. Tyto pohyby jsou způsobeny zřejmě křečí, když vajíčko cestuje dolů z pochvy, pohyby jsou téměř neviditelné na začátku, končí náhlím převýšením zadku, který charakterizuje okamžik snesení vajíčka. Jelikož Julie je velmi zkušená, může to být u ní velice rychlý proces.


Jak se tvoří vajíčko?

Dojde-li k ovulaci, vajíčko (žloutek) vstupuje do vejcovodu. Vejcovod je zkroucená trubka, která
je 63 až 68 cm dlouhá, když je plně vyvinutá je rozdělena do pěti hlavních sekcí.
Tyto úseky jsou infundibulum (trychtýř ve tvaru nálevky), magnum(bílkotvorná část), krček úžina, děloha, a pochva.
V první části vejcovodu je infundibulum (nebo nálevka) 8 až 10 cm dlouhá a slouží k zachycení žloutkové koule a jejímu zavedení do vejcovodu. Zde také dochází k oplození vajíčka, obvykle
za 5-10 minut po ovulaci.
Žloutek zůstane v infundibulum po dobu 15 až 17 minut.
V další části vejcovodu je magnum. Je 33 cm dlouhý, to je největší část vejcovodu, jak jeho název napovídá (magnum je latinské slovo pro „velké“). Žloutek zůstane zde 3 hodiny, během nichž se utvoří vaječný bílek. Bílek se ukládá kolem žloutkové koule v několika vrstvách. První vrstvu tvoří chalázový bílek, na něm se ukládá vnitřní řídký bílek, vnější tuhý (hustý) bílek a konečně vnější řídký bílek.
Třetí část vejcovodu je úžina, která je 10 cm dlouhá. Isthmus, jak jeho název napovídá, je mírně zúžená (termín isthmu s odkazem na úzký pás země spojující dvě větší plochy země).
Isthmus je místo, kde se tvoří vnitřní a vnější plášť membrány. Rozvíjející se vajíčko zůstává zde po dobu 75 minut.
V další části vejcovodu je děloha, která měří 10 až 13 cm. V této části se vytváří skořápka.
Plášť z velké části je vyroben z uhličitanu vápenatého. Tělo samičky mobilizuje 8 až 10 procent tělesného kalcia ze svých kostí, aby se vytvořila na vajíčku skořápka.
Kosti poskytují 47 procent vápníku potřebnou k provedení skořápky, a strava samičky poskytuje zbytek. Pigment depozice, pokud existuje, se vyskytuje ve žláze skořápky. Vejce zůstává zde po dobu 20 hodin nebo více.
Poslední část vejcovodu je pochva, je asi 10 až 13 cm dlouhá. Pochva nehraje roli při tvorbě vajíčka, ale je důležitá při kladení vajec. Pochva je sval, který pomáhá tlačit vejce z těla.
V blízkosti pochvy jsou hluboké žlázy známé jako hostitelské žlázy spermií, kde se spermie ukládají po dlouhou dobu obvykle 10 dní až 2 týdny. (jednou z unikátní věcí u ptáků je, že spermie zůstávají životaschopné při tělesné teplotě).Online přenos American Eagle Foundation:

Orel Bělohlavý na Floridě – webkamera (Samson a Gabrielle)

Videozáznam páření Romea a Julie

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)