Hnízdo se nachází v regionu Sigulda, kamera k hnízdu byla instalovaná v roce 2018. Hnízdo bylo nalezeno dva roky před umístěním kamery. Oblast hnízdění je známa již dávno. Předchozí hnízdo bylo známé přinejmenším od roku 1982 a bylo používáno až do roku 2005, kdy bylo zdevastováno kunou.
Hnízdo je velmi typickým hnízdem čápů černých – borovicová větev je 1,8 m od kmene, a samotné hnízdo se nachází 18 metrů nad zemí. Neobvyklé je umístění kamery u hnízda, která není přimontovaná na kmen stromu, ale je umístěná na větvi za hnízdem.
Hnízdo se nachází ve starém lese se 150-200 let starými borovicemi a smrky. Proto je možné, že čočka nebo mikrofon fotoaparátu zachytí také různé druh sov a louskáčky.


První sezóna, pro kterou mají vědci plnohodnotné informace, je rok 2017, kdy se vylíhla čtyři mláďata, ale jen tři přežila. Pro krmení čtvrtého rodiče zřejmě postrádali jídlo, protože pták zemřel již v hnízdě. Poslední mladý pták opustil hnízdo 6. září.
V roce 2018 bylo hnízdění úspěšné. Samička černého čápa dorazila do hnízda jako první 5. dubna a samec 7. dubna, ale po několika dnech byl odehnán jiným čápem. Oba dospělí ptáci byli bez kroužků. Od 12. dubna bylo položeno pět vajec, z nichž čtyři se vylíhla (18. až 20. května). Všechna čtyři mláďata úspěšně dosáhla letu a naposledy byla viděna v hnízdě 8-10. srpna.V roce 2019 byl kamerový systém instalován 24. března za účasti Jānis Ķuzem, Jānis Rudzītis a Māris Strazds. Zvláštní poděkování patří arboristovi Edwardovi Ozolinovi za pomoc s kamerovým senzorem a mikrofonem.
29. března – začalo živé vysílání
29. března – čáp černý pozorován na hnízděČáp černý je velký, převážně černý pták s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Mezi samicí a samcem není téměř rozdíl. Mláďata jsou matně hnědá s šedozeleným zobákem.
Tento plachý,vzácnější obyvatel horských lesů, pahorkatin a lužních lesů žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví bývá schováno v lesích v korunách starých stromů nebo na skalách. Je rozšířen ve většině střední a východní Evropy a v mírnějších oblastech Asie až po Dálný východ. Evropské a západoasijské populace táhnou na zimu do střední a západní Afriky, ostatní do Indie a Číny.
Živí se převážně rybami a dalšími drobnými živočichy, které loví hlavně v menších vodních tocích. Snáší obvykle 3–5 vajec, ze kterých se po měsíci líhnou mláďata s bílým prachovým peřím. Čáp se dožívá se věku přes 15 let.Online přenos z hnízda

Čáp černý webkamera z hnízda v Lotyšsku

Videozáznamy:
Samička přilétá na hnízdo
Večer se opět vrací

Samička na hnízdě
Rezidentní samička Gaja se vrátila domů 31.3. 11:20 AM

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)