Čáp černý – webkamera z hnízda v Estonsku

autor: | Dub 6, 2016 | Evropa, Živé kamery z přírody | 1 595 komentáře(ů)

Čáp černý – popis

Kamera 1
Toto hnízdo černých čápů se nachází v národním parku Karula, které je dnes v Estonsku pravděpodobně nejlepším chovným místem pro Černé čápy. Hnízdo bylo nalezeno v únoru 2016 členy Eagle klubu. Národní park Karula na jihu Estonska je ideálním místem pro hnízdění a rozmnožování čápů černých. Dva dospělí ptáci, které na hnízdě sledujeme se jmenují Karl II a Kaia.

Kamera 2
Hnízdo čápů černých se nachází v estonském kraji Jõgevamaa. Toto chovné území je známé od konce 90. let, kdy zde úspěšně hnízdili čápi černí po mnoho let. Po roce 2004 zůstalo hnízdiště prázdné. Pták Tooni, který zde v té době hnízdil, se přesunul na sousední území. Hnízdo, kam se přesunul Toon, bylo první hnízdo čápů černých s kamerou v Estonsku v letech 2005–2010. Čáp černý se vrátil do hnízda viděného v kameře teprve před rokem nebo dvěma. Je to staré umělé hnízdo. Ornitologové postavili novou platformu brzy na jaře roku 2021. Vzhledem ke kritické situaci čápa černého v Estonsku je malým zázrakem, že se sem čápi vrátili.

Kamera 3

Kamera hnízda čápa černého se nachází v kraji Pärnu v Estonsku. O tomto hnízdě víme teprve minulý rok (2022), ale hnízdiště je zde již od 90. let.

Sezóna 2022

Hnízdo bylo nalezeno v pozdním období rozmnožování se třemi mláďaty v hnízdě, byla okroužkována. Samec Kergu byl odchycen koncem července, kdy mláďata v hnízdě již téměř létali. Kergu ale hnízdo navštívil i poté, co mu byl na záda nainstalován sledovač. Kergu odešel na migraci 12. srpna.

Čáp černý je velký, převážně černý pták s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Mezi samcem a samicí téměř není rozdíl, mláďata jsou matně hnědá s šedozeleným zobákem.
Čáp černý žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví bývá schováno v lesích v korunách starých stromů nebo na skalách. Čáp černý se živí převážně rybami a dalšími drobnými živočichy. Loví je hlavně v menších vodních tocích. Snáší obvykle 3–5 vajec, ze kterých se po měsíci líhnou mláďata s bílým prachovým peřím. Dožívá se věku přes 15 let.

Děkujeme provozovatelům webkamery:

https://www.kotkas.ee/klubi/kaamerad

Čáp černý – živě
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)