Káně lesní – webkamera Lotyšsko

autor: | Dub 17, 2016 | Evropa, Živé kamery z přírody | 48 komentáře(ů)

Káně lesní – popis

Hnízdo se nachází v lese vlastněném lotyšskými státními lesy, v přírodním parku Kuja, poblíž obce Aizkuja.

Káně lesní dorůstá 50-57 cm s rozpětím křídel 113-130 cm. Hnízdí téměř v celé Evropě s výjimkou Islandu, části Irska a Skandinávského poloostrova. V Evropě je káně lesní nejhojnějším dravcem. V České republice se zdržuje početně po celý rok, hnízdí zde v počtu 9500–13 000 párů.
Potravu tvoří převážně malí savci, hraboš polní, ptáci, plazi (ještěrky, hadi), červi, obojživelníci (většinou žáby) a ryby. Často vyhledává i auty sražená zvířata, čímž se sama vystavuje nebezpečí kolize s vozidly.
Káně lesní dospívá ve druhém nebo třetím roce života. Páry jsou monogamní a mnohdy spolu setrvávají po celý život. Rozměrné hnízdo z větví buduje zpravidla vysoko v koruně stromu. Samice ve střední Evropě začínají první vejce klást již v březnu, až v polovině dubna. Snáší obvykle dvě až tři vajíčka, někdy i jedno nebo čtyři bílá, červeno-hnědě skvrnitá. Na jejich 33–35denní inkubaci se podílejí oba rodiče. Mláďata hnízdo opouštějí po 42–49 dnech, ale stále se nacházejí v jeho blízkosti a ještě dalších 6–10 týdnů jsou rodiči krmena.

Děkujeme provozovatelům webkamery,

Káně lesní – živě


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)