Čapí hnízdo v Bohuslavicích

autor: | Úno 20, 2020 | Evropa, Živé kamery z přírody | 175 komentáře(ů)

Čapí hnízdo v Bohuslavicích- popis

Čapí hnízdo v Bohuslavicích u Trutnova je umístěno na nepoužívaném osmibokém komíně v areálu firmy KARA ve výšce okolo 31 metrů nad zemí, 400 metrů nad mořem, 70 metrů od řeky Úpy.
Na podzim roku 2018 (po odletu čápů) umístila firma HD Internet s.r.o. na komín webovou kameru, umožňující nepřetržité snímání hnízda a živý přenos záznamu na YouTube. Informace o životě na hnízdě předává od roku 2013 na webové stránky birds.cz paní Irena Najmanová. Hnízdo bylo od roku 2014 vždy obsazeno a hnízdící pár vždy vyvedl čápata: v roce 2014 dvě čápata, 2015 jedno čápě, 2016 dvě čápata, 2017 tři čápata, 2018 tři čápata a v roce 2019 čtyři čápata. V roce 2018 a 2019 hnízdila na komíně stejná samička.
Dne 19.12.2019 byl na komíně vyměněn provizorní držák kamery za speciální, na zakázku vytvořený a zároveň byla přidána nová kamera se 4K rozlišením UVC G4-PRO. Na vrchní část stožárku byl přivařen plech pro zamezení dosedání čápů přímo na těla webových kamer.
Kamery mají v nočních hodinách infračervený přísvit (s dálkově regulovatelnou intenzitou), který je pro lidi a zvířata neviditelný, tudíž je neruší.
Zároveň je možné dálkově nastavovat u obou webových kamer velikost zoomu (přiblížení), takže je možné sledovat i detaily dění na hnízdě. Přenos zajišťuje firma HD internet s.r.o.
Další vyčerpávající informace naleznete na stránkách provozovatelů.

O hnízdě a jeho okolí

https://www.facebook.com/groups/capibohuslavice/
Kamery přenášejí obraz z hnízda v reálném čase. Čápi jsou součástí divoké přírody, pro kterou neplatí lidská měřítka a zákony. Proto se může stát, že se stanete svědky znepokojivých či nepříjemných událostí jako je agrese mezi čápy, útok dravce či úmrtí mláděte. Jedná se však o přirozený běh života, do kterého by člověk neměl zasahovat. Díky kamerovému systému je však hnízdo zároveň pod dozorem odborníků – ornitologů, kteří mohou zvážit a provést případný zásah v hnízdě, pokud ho uznají za nutný a vhodný.
Děkujeme provozovatelům webkamer:

Úvodní stránka

Čapí hnízdo v Bohuslavicích – živě

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)