Dokumentární film po stopách pouštních slonů

autor: | Lis 8, 2017 | Dokumenty | 0 komentářů

Pouštní slon – popis

Pouštní slon je forma slona afrického. Jedna skupina pouštních slonů žije v Namibii a druhá v Mali. Pouštní sloni jsou přizpůsobeni životu v drsných pouštních podmínkách. Museli se naučit různé techniky jak přežít v oblastech, kde je nouze o vodu a potravu. Tyto znalosti sloni od sebe dědí z generace na generaci. Vzhledem k tomu, že jsou zabíjeni dospělí a zkušení sloni, klesá tak schopnost přežití pouštních slonů v oblastech, ve kterých žijí. Stáda se neustále stěhují za vodou a jen dospělí sloni vědí, v jaké oblasti se v různé roční období nachází voda.
Namibijští pouštní sloni žijí ve vyprahlém regionu Kunene v severozápadní Namibii. Kolem roku 1900 žilo ještě cca 3000 pouštních slonů. Existují různé, nepotvrzené názory, že dospělí sloní samci by mohli v kohoutku měřit až 5 metrů. Zatím se nepovedlo takto obrovského samce změřit a bohužel jak lovci, tak pytláci nedovolí velkým samcům dosáhnout největšího vzrůstu, protože je předtím zabijí.
Starší sloni slouží jako studnice znalostí ze které čerpají mladší sloni. Musíme si uvědomit, že sloni nemají knihy, nemají paměťové karty ani harddisky, kam by mohli svoje zkušenosti a znalosti ukládat. Jejich jedinou možností, jak uchovávat a předávat znalosti a zkušenosti mladším generacím, je opravdu nám všem známá „sloní paměť“ – a tu, jim díky tomu, že zabijeme zkušené slony, navždy zničíme. O pouštních slonech se toho dodnes mnoho neví. Musíme jen doufat, že než se je naučíme znát, tak nám je politici a lovci nevyzabíjejí.
Udržení životaschopné poluace dospělých samců je mimořádně důležité pro mladé samce, kteří přibližně ve 12 letech opouští rodné stádo. Tito „puberťáci“ totiž pak znalosti k přežití v drsné pouštní krajině v Namibii získávají od dospělých samců. Sloní samci totiž žijí odděleně od rodinných stád. Rodinné stádo tvoří samice s mláďaty.https://www.youtube.com/watch?v=b7CRsvKVLLs
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)