Nejjedovatější had Taipan dokumentární film

autor: | Lis 13, 2017 | Dokumenty | 0 komentářů

Taipan – popis

Taipan je rod hadů z čeledi korálovcovitých. Jeho zástupci jsou velcí prudce jedovatí hadi, kteří se řadí mezi nejjedovatější a nejnebezpečnější hady světa. V současné době rozeznáváme tři druhy taipanů.Úmrtnost na následky uštknutí se blíží sto procentům, nicméně existuje vysoce účinné sérum, které při včasné aplikaci poskytuje vysoké šance na záchranu.
Jeho uštknutí dokáže usmrtit člověka do jedné hodiny.
Hlavní složkou jedu taipana jsou neurotoxiny, které způsobí ochabnutí svalů a následně udušení oběti. Většinou však taipani nejsou agresivní, útočí pouze v nouzi, zahnání do kouta či napadení. Při útoku had často uštkne více než jednou. Taipan velký má tolik jedu, že by jím mohl usmrtit až 100 osob.
Taipan loví obvykle ve dne, za velmi teplého počasí však loví v noci. Jeho kořistí jsou myši a krysy, proto ho přitahují stodoly, farmy a jiná lidská obydlí.
Taipan velký se vyskytuje pouze v Austrálii a na ostrovech Nové Guineje. Také ve dvou indonéských provinciích a na západní straně ostrova Papua-Nová Guinea. Co se jeho výskytu v Austrálii týče, pak vyhledává hlavně severní, východní a severovýchodní část. Většinou žije do stokilometrové vzdálenosti od pláží a pobřeží. V oblastech, kde se vyskytují taipani, by v zimě neměla teplota klesnout pod 20 °C.
Taipan velký je poměrně velký druh hada, jeden z největších v Austrálii. Dospělí jedinci taipana velkého dosahují celkové velikosti okolo 1,2 m. Starší jedinci mohou mít mezi 1,5 až 2,0 m. Ostatní druhy taipanů sice dosahují podobné velikosti, ale jejich průměrná délka těla je okolo 1,8 m. Váha téměř dvoumetrového jedince je asi 3 kg. Podle Queenslandského muzea nejdelší jedinec taipana měřil 2,9 m a vážil 6,5 kg.
Přestože se může zdát, že je taipan velký velice podobný mambě černé, jsou zde některé rozdíly v morfologii i chování. Především má štíhlejší, ale zároveň robustnější tělo. Má také výrazně světlejší hlavu. Zbarvení zbytku těla se liší, od olivově zelené až po černou, vyskytují se i oranžové nebo růžové skvrnky. V létě jejich barvy blednou, naopak v zimě se stávají tmavší. Oči jsou kulaté, světle hnědé až oříškové barvy.https://www.youtube.com/watch?v=wht6AAUNF6U
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)