Orel křiklavý webkamera Lotyšsko

autor: | Čvn 25, 2018 | Evropa, Živé kamery z přírody | 84 komentáře(ů)

Orel křiklavý – popis

Hnízdo 1
Hnízdo orlů křiklavých se nachází v lese, vlastněném lotyšskými státními lesy, v přírodním parku Kuja nedaleko obce Aizkuja. Orli postavili své hnízdo v roce 2018 a úspěšně se zde rozmnožili v roce 2019.
Orel křiklavý je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých. Je rozšířen především v Evropě a Asii, zimuje i v Africe. Živí se hlodavci, plazy, obojživelníky a ptáky. IUCN vede druh jako málo dotčený.

Hnízdo 2
Hnízdo se nachází na západním okraji Zemgale. Bylo nalezeno v roce 2018.
Hnízdo je postaveno ve smrku ve výšce 17 metrů. Pokud jde o lokalitu, lze ji hodnotit jako typickou pro hnízdo orla křiklavého – asi polovina všech hnízd orlů křiklavých v Lotyšsku se nachází v smrku a velká část z nich je postavena v místech, kde větve vytvořily několik nových vrcholů při zlomení kmene. Podle velikosti hnízda a stavu materiálu je hnízdo staré nejméně pět let.
V roce 2019 hnízdo potěšilo publikum harmonickým hnízdím – párem orlů. Anna a Andris vychovali jedno mládě, které klidně rostlo, v podmínkách hojnosti jídla a úspěšně opustilo hnízdo.
Kamerový systém do hnízda umístili Jānis Ķuze a Jānis Rudzītis. Děkujeme za podporu Jānis Kažotnieks a Renāte Kviese!
Živá kamera v hnízdě Little Eagle poskytuje lotyšský fond pro přírodu v rámci projektu „Zajištění ochrany orla křiklavého v Lotyšsku“ (LIFE AQPOM), který je finančně podporován programem Evropské komise LIFE + a spolufinancován lotyšským fondem na ochranu životního prostředí.

Hnízdo 3
Hnízdo orla křiklavého v Zemgale je známo od července 2017, kdy zde byl nalezen jeden mladý pták. Je postaveno na bříze ve výšce asi 20 metrů. Podle materiálu hnízda je hnízdo nejméně pět let staré.
Online kamerový systém byl na tomto místě umístěn na jaře roku 2018. Později, během hnízdní sezóny, zůstal v hnízdě pár orlů, ale hnízdění nezačalo. V roce 2019 bylo zahájeno hnízdění, samice položila jedno vejce, ale nevylíhlo se.
Jānis Ķuze a Jānis Rudzītis umístili kamerový systém do hnízda, Valdis Lukjanovs a Ģirts Strazdiņš ho pomohli udržovat.

Děkujeme provozovatelům webkamery: https://www.lvm.lv/sabiedribai/web-kameras

Orel křiklavý – živě
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)