Orel křiklavý webkamera Lotyšsko

autor: | Čvn 25, 2018 | Evropa, Živé kamery z přírody | 116 komentáře(ů)

Orel křiklavý – popis

Hnízdo 1 Anna a Andris
Hnízdo se nachází na západním okraji Zemgale. Bylo nalezeno v roce 2018.
Hnízdo je postaveno v jedli ve výšce 17 metrů. Podle umístění jej lze hodnotit jako typické hnízdo orlů křiklavých – asi polovina všech hnízd orlů křiklavých v Lotyšsku je umístěna v jedlích a velká část z nich je postavena na místech, kde se vytvořily větve z několika nových vršků místo zlomeného kmene. Soudě podle rozměrů hnízda a stavu materiálu je hnízdo staré minimálně pět let.
Jānis Ķuze a Jānis Rudzītis umístili kamerový systém do tohoto hnízda, s jeho údržbou pomáhají také Valdis Lukyanovs a Įrts Strazdiņš. Provoz kamery živého vysílání na hnízdě orla křiklavého zajišťuje Lotyšská nadace přírody v rámci projektu „Zajištění ochrany orla křiklavého v Lotyšsku“ (LIFE AQPOM), který je finančně podpořen z programu LIFE+ spol. Evropská komise a spolufinancováno správou Lotyšského fondu na ochranu životního prostředí.Hnízdo 2
Hnízdo orlů křiklavých se nachází v lese, vlastněném lotyšskými státními lesy, v přírodním parku Kuja nedaleko obce Aizkuja. Orli postavili své hnízdo v roce 2018 a úspěšně se zde rozmnožili v roce 2019.
Orel křiklavý je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých. Je rozšířen především v Evropě a Asii, zimuje i v Africe. Živí se hlodavci, plazy, obojživelníky a ptáky. IUCN vede druh jako málo dotčený.

Hnízdo 3 Rasa a Roznieks

V minulých letech pár orlů střídavě zahnízdil v dalších dvou hnízdech, osiky a břízy. Letos si orli postavili nové hnízdo v osice 170 metrů od hnízda v bříze. 

Hnízdo 4 Laila a Uldis
Hnízdo orla křiklavého v Zemgale je známo od července 2017, kdy zde byl nalezen jeden mladý pták. Je postaveno na bříze ve výšce asi 20 metrů. Podle materiálu hnízda je hnízdo nejméně pět let staré.
Online kamerový systém byl na tomto místě umístěn na jaře roku 2018. Později, během hnízdní sezóny, zůstal v hnízdě pár orlů, ale hnízdění nezačalo. V roce 2019 bylo zahájeno hnízdění, samice položila jedno vejce, ale nevylíhlo se.
Jānis Ķuze a Jānis Rudzītis umístili kamerový systém do hnízda, Valdis Lukjanovs a Ģirts Strazdiņš ho pomohli udržovat.

Děkujeme provozovatelům webkamery:

https://www.lvm.lv/sabiedribai/web-kameras

Orel křiklavý – živě
Orel křiklavý – živěOdebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)