Orel skalní – webkamera z hnízda v Estonsku

autor: | Led 13, 2021 | Evropa, Živé kamery z přírody | 81 komentáře(ů)

Orel skalní – popis

Kamera hnízda orla skalního se nachází v národním parku Soomaa v jihozápadním Estonsku, kde známo hnízdění orlů od druhé poloviny 20. století, kdy legendární estonský přírodovědec Viktor Masing (1925-2001) zde našel orlí hnízdo. Na území tohoto orla skalního bylo pozorováno více hnízdišť, nejméně čtyři. Hnízdo viděné ve fotoaparátu využívají orli od roku 2011, během nichž tam vychovali celkem tři mláďata.
V letech 2018 a 2019 přinesli orli na jaře do hnízda čerstvý materiál, ale neměli vajíčka. U orlů skalních jsou taková takzvaná nehnízdní období běžná. Orlí samice obvykle kladou vajíčka ve druhé polovině března. Mají až dvě vejce, ale obecně přežije jen jedno orlí mládě.
V roce 2020 začalo živé vysílání z hnízda Kalju a Helju na konci února, kdy už orli začali stavět hnízdo. V roce 2020 bylo první vejce položeno již 11. března. 15. března bylo položeno druhé vejce. Inkubace trvala přes 40 dní. Orli odchovali jedno mládě. Mladší mládě zaostávalo v soutěži o jídlo a uhynulo. 29. května byl přeživší orel kroužkován. Poprvé opustil hnízdo 3. července. Zůstal poblíž hnízda až do podzimu.
V roce 2019 obyvatelé hnízda neměli žádné kroužky, ale v roce 2020 měla samička kovový kroužek na levé noze. V Estonsku dostávají orli skalní od roku 1997 dva barevné kroužky – zelený takzvaný státní kroužek na pravou nohu a kroužek s barevnou kombinací označující rok narození orla na levou nohu. Můžeme tedy předpokládat, že kroužkovaný pták pochází z Lotyšska. Zatím však přesně nevíme, protože kruhový kroužek dosud nebyl přečten.
Samička se jmenuje Helju, sameček byl pojmenován Kalju.

Společnos Kotkaklubi používá kameru AXIS F41 s mikrofonem na míru. Hlavní tělo fotoaparátu je umístěno pod hnízdem, ale objektiv se senzorem je na úrovni hnízda. Kamera tedy při pohledu z hnízda vypadá docela malá. Navíc se jí snažili ornitologové co nejvíce skrýt.
Fotoaparát je napájen solárními panely a kvůli úspoře energie se fotoaparát vypne, když se setmí a baterie jsou slabé. Živé vysílání z hnízda pokračuje při východu slunce. Kamerový obraz přenáší prostřednictvím mobilního internetu 4G, takže v případě intenzivního používání sítě může dojít k přerušení přenosu.

Děkujeme provozovatelům webkamery:
https://www.kotkas.ee/klubi/kaljukotka-kaamera#top

Estonské forum: https://www.looduskalender.ee/forum/viewtopic.php?f=106&t=1038

Orel skalní – živě


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)