Orlovec říční – hnízda ve Finsku

autor: | Dub 7, 2020 | Evropa, Živé kamery z přírody | 128 komentáře(ů)

Orlovec říční – popis

Pět webkamer z hnízd orlovců říčních ve Finsku.
Tři hnízda se nacházejí v severní Satakuntě a jedno v jihozápadním Finsku.
Hnízda Pohjois-Satakunta jsou 1–4 roky pod kamerovým dohledem a mají vlastní stránku na Facebooku, kde jsou aktualizovány informace o událostech hnízda. Odpovědnou osobou je kurátor Jari Valkama Luomus.

Hnízdo jihozápadního Finska je sledováno třetím rokem. Jejími patrony jsou Neuroliitto ry a finská gridová společnost Fingrid Oyj. Odpovědnou osobou je Raimo Uusitalo, M.Sc.

Sledované hnízdo č. 1 se nachází v severní Satakuntě a od roku 2005 v něm hnízdí orlovci říční. Samec Ossiho má na pravé noze kroužek. Kroužek byl načten z fotografií z kamer v letech 2017 a 2018 a podle údajů o kroužkování se samec vylíhl v Sastamala Karku v roce 2009. Samice Alma je bez kroužku a neexistují žádné informace o místě jejího narození.
Pro monitorování hnízd byla získána příslušná povolení jak od vlastníků půdy, tak od Střediska pro hospodářský rozvoj, dopravu a životní prostředí jihozápadního Finska.

Hnízdo 2 není popis

Sledované hnízdo č. 3 se nachází v Pohjois Satakunta a orlovci zde hnízdili v letech 1997 a 2002-2009. Umělé hnízdo bylo přestavěno v roce 2016 a Ahti hnízdo našla v roce 2019. Mladý pár orlovců, Ahti a Helmi, trénoval bez vajec na sezónu 2019. V roce 2020 přišlo do hnízda první vejce po 11leté přestávce, a koncem léta vyletěla z hnízda do světa dvě mláďata. Na jaře 2021 se Ahti vrátil do hnízda, ale Helmi ne. Když Ahti dorazil, byl již v hnízdě nový pár, ale Ahti si území vzal zpět pro sebe a nakonec samice nového páru zůstala v hnízdě s Ahti. Samice jménem Nuppu má kroužek na pravé noze a byla okroužkována jako mládě v roce 2018. V roce 2022 v hnízdě zahnízdili Tuulos a Tiuku.

Monitorovací oblast č.4 se nachází v Pohjois Satakunta a orlovci zde hnízdí od roku 1971. Umělé hnízdo bylo před několika lety přestavěno a Niilo se ze zříceného přirozeného hnízda v přestěhoval v roce 2021 do umělého hnízda. Loni byla v Niilově hnízdě okroužkována tři mláďata. Samice, která byla loni pojmenována Nuppu, má kroužek na pravé noze a byla okroužkována jako mládě v roce 2018. Nuppu se v roce 2021 rozmnožil jako pár s Ahti v hnízdě č. 3, ale v roce 2022 se přestěhoval k páru Niilo.

Hnízdo 5 v jihozápadním Finsku je pod kamerovým dohledem od roku 2020. V roce 2022 mohla z hnízda migrovat dvě mláďata. Pro natáčení byla získána příslušná povolení jak od vlastníka pozemku, tak od Centra pro obchod, dopravu a životní prostředí v Real Finland.

Děkujeme provozovatelům webkamer:

https://www.luomus.fi/fi/luomuksen-saaksikamerat

 

https://www.facebook.com/satakunnansaakset/

Etusivu

Orlovec říční – živě


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)