Rysí výběh

autor: | led 31, 2016 | Šelmy, Živé kamery ze ZOO | 119 komentáře(ů)

Rys červený – popis

Rys červený je kočkovitá šelma, které známe dvanáct odlišných poddruhů. V Americe je považován za poměrně hojný druh.
V jeho domovině je nazýván bobcat podle krátkého ocasu.
Areál rozšíření: Jižní Kanada, Spojené státy americké a Mexiko.
Rys se obvykle dožívá věku okolo 10 let, maximálně se ve volné přírodě dožil 16 let. Pohlavně dospělý je ve dvou letech života. Má ostrý zrak a dobrý čich, dokáže také výborně šplhat. V případě potřeby umí i plavat, ale vodě se raději vyhýbá.

Délka 0,65 – 1,1 metru, výška okolo 40cm, délka ocasu 11 -19 cm a hmotnost 5-15 kg (největší zástupci druhu žijí na severu). V průměru je nejmenším zástupcem rodu rys.
Základní zbarvení se liší podle poddruhů – je žlutohnědé či hnědé, hnědočervené, nebo našedlé, vždy se skvrnami, ať už na celém těle, nebo jen na spodní straně (nejsvětlejší jsou kožichy rysů pouštních, nejtmavší rysů žijících v lesích).
Ocas má vždy světlý (na rozdíl od rysa kanadského)Na zadní straně uší jsou světlé skvrny. Štětinky na uších jsou pouze krátké, na lících má prodlouženou srst. Má manžetovité okruží na obličeji. Oči jsou žluté, se svislou zornicí (charakteristickou pro všechny malé kočky).
Zadní nohy jsou delší než přední. Mají zatažitelné drápy.

Obývá různá prostředí, od pouště ke smíšeným a jehličnatým lesům. Nevyhýbá se ani předměstím, nenajdeme ho pouze ve stepích.
Své území si značkuje, je silně teritoriální a samotářský. Velikost území se liší v závislosti na pohlaví a hojnosti kořisti v dané lokalitě. Ke značení území používají jak moč a trus, tak značky na stromech (vyškrábané drápy). Na rozdíl od ostatních koček si své území více brání samice.
V jižní části areálu výskytu se živí především králíky východoamerickými, na severu pak zajíci měnivými. Kromě toho se živí také hlodavci, vysokou zvěří i zdechlinami. Není specializovaný na určitou kořist a snadno se přizpůsobuje. Je noční lovec. Na lov vyráží většinou se soumrakem (na severu v zimě ale vyráží na lov i ve dne, kdy je potenciálně větší možnost narazit na kořist). Každou noc ujde vzdálenost mezi 3 a 11 kilometry.
Rysové se setkávají s opačným pohlavím pouze v době páření, která je v zimě. Pokud se s teritoriem samce překrývá více teritorií samic, páří se se všemi. Mláďata (většinou 2-4) se rodí na jaře po asi dvouměsíční březosti. Jsou slepá a zcela odkázána na matku. Po jednom týdnu prohlédnou a asi po osmi týdnech začínají přijímat tuhou potravu. V té době k sobě samice opět pouští samce a ti s nimi vyrážejí na lov a pomáhají jim krmit mláďata. K osamostatnění dochází asi po pěti měsících, někdy ale mláďata zůstanou s matkou až do jara. Při narození váží mláďata asi jen 300 gramů, po prvním roce života už více jak 4,5 kilogramů.

Rysí výběh – živě

Webkamera 2


přidat záznam

Nové záznamy a zápisy

Nové komentáře

119 komentářů

 1. Jaroslava Krejčová

  16.4. kotě má zase jiné hračky, ale spí raději na své rozhledně

  Odpovìdìt
 2. Jaroslava Krejčová

  2.4. zoom na kotě, chvíli je v klidu, jinak šmejdí celé ráno

  Odpovìdìt
 3. Jaroslava Krejčová

  zase neposedný, kamera má co dělat, aby ho udržela v záběru, ale je krásný

  Odpovìdìt
 4. Petra Chlumecka

  21:30 krásné záběry na rysí mládě

  Odpovìdìt
 5. Jaroslava Krejčová

  25.3. je to divoch, dostal novou hračku a stále jí loví. Jinak lépe je pozorování za tmy, to jen lítá, po rozednění odpočívá a já se nedivím, když jsem viděla jeho ranní aktivitu před rozbřeskem

  Odpovìdìt
 6. Petra Chlumecka

  19:55 ošetřovatelka v převleku!

  Odpovìdìt
 7. Jaroslava Krejčová

  23.3. zoom na kočičí hlavu, je krásná:

  Odpovìdìt
 8. Jaroslava Krejčová

  21.3. kotě na houpačce, dobře se při houpání spí. Tentokráte tam řádí vítr.

  Odpovìdìt
 9. Jaroslava Krejčová

  Divoch se konečně unavil.

  Odpovìdìt
 10. Jaroslava Krejčová

  Běhá stále, leze na přepravku, hned zase dolů nebo zkoumá z výšky co se kde děje. Teď se na chvíli zastavila a odpočívá, tak se půjdu podívat jinam.

  Odpovìdìt
 11. Petra Chlumecka

  10:25 SEČ kotě je pěkný divoch, ještě je tma a už řádí ve výběhu

  Odpovìdìt
 12. Petra Chlumecka

  15:06 kotě je tak akční, že leze i po plotě 🙂

  Odpovìdìt
 13. Jaroslava Krejčová

  Dík, to je krásné ale zdá se, že se bojí, celý se chvěje a hlasitě dýchá. Ví se co je s bohyní, tu našly před dveřmi a tento kluk se tam dostal jak, pokud tu informaci sdělili?

  Odpovìdìt
  • Petra Chlumecka

   Kočičku přivezli z veterinární kliniky, ale proč tam byla nepíší. Afrodita je stále v rehabilitačním centru. Mají tam k dnešnímu dni celkem pět rysů.

   Odpovìdìt
 14. Petra Chlumecka

  8:40 SEČ malé kotě rysa červeného, nový přírůstek je starý 3,5 měsíce a jmenuje se Shamrock

  Odpovìdìt

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Share This