Anakonda velká dokumentární film

autor: | Srp 24, 2017 | Dokumenty | 0 komentářů

Anakonda velká – popis

Anakonda velká je velký had z čeledi hroznýšovitých. Anakonda velká je nejtěžším hadem světa. O anakondě kolují hrůzostrašné historky, amazonští Indiáni ji nazývají „Požírač lidí“. Je pravda, že cítí-li se anakonda ohrožena, nebojí se bez zaváhání zaútočit i na člověka. To samé lze ovšem říci i o jiných, ale i daleko menších hadech. Anakonda se stává kořistí člověka, poptávka po hadí kůži je stále vyšší než nabídka. Navíc je anakonda velkou pochoutkou pro místní domorodce.
Anakondy jsou nejdelšími hady na světě. Průměrně dorůstají do délky 5 metrů, ovšem mohou dorůst až do délky okolo 10 metrů podobně jako krajta mřížkovaná. Její průměrná hmotnost se pohybuje okolo 250 kg, ale nejvyšší doložená hmotnost byla 300 kg. Samice bývají zpravidla mnohem větší než samci.
Má olivově nebo žlutohnědě zbarvené tělo s okrouhlými tmavými až černými skvrnami. Od očí se až ke koutkům tlamy táhnou nažloutlé, bílošedé nebo načervenalé, černě olemované proužky. Její mláďata jsou zbarvena velice pestře.
Oba nejznámější druhy anakond (velká a žlutá) jsou snad nejvíce ze všech hroznýšovitých spjaty s vodou. Jejich oči, vystouplé a položené navrch hlavy, jsou toho důkazem. Anakondy se téměř nikdy nevzdalují daleko od vody. Nejčastěji dávají přednost stojaté nebo líně tekoucí vodě, velmi hojné jsou v záplavových oblastech. Z tohoto faktu také vyplývají střety s člověkem, kdy se anakondy v době povodní často dostanou až do blízkosti lidských obydlí. V době, kdy bažiny a řeky vysychají, upadá anakonda do stavu jakési strnulosti. Výborně plave, ve vodě vyvine značnou rychlost a obrovskou sílu. Na souši se pohybuje pomalu. Jejím biotopem je Amazonský deštný prales. Vyskytuje se např. v Brazílii, Kolumbii, Peru, Venezuele, Guyaně a také na Trinidadu.
V potravě není vybíravá, v přírodě loví kajmany, želvy a ryby, ale i ptáky, kapybary a jiné savce. V zajetí se krmí savci a ptáky přiměřené velikosti. Anakondy jsou schopny ulovit až sedmdesátikilové prase. Většinou útočí z vody, ale jsou známy i případy, kdy svou kořist napadla ze stromu. Svou kořist tráví několik týdnů zalezlá v různých úkrytech.https://www.youtube.com/watch?v=yKIGHoTyzKs
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)