Tichý zabiják – Anakonda, dokumentární film

autor: | Kvě 18, 2020 | Dokumenty | 0 komentářů

Anakonda – popis

Anakonda je rod velkých, nejedovatých hadů vyskytujících se v tropické Jižní Americe. Přestože se jméno vztahuje na celou skupinu hadů, často se jím označuje jen jeden konkrétní druh, a to anakonda velká, což je nejtěžší had na světě.
Je přizpůsobena dlouhodobému pobytu ve vodním prostředí, kde číhají na kořist ponořené pod hladinou, nad kterou jim vyčnívají jen oči a nozdry.

Dosahuje nejčastěji délky 2,5 až 5 metrů, obzvláště velcí jedinci měří 5 až 6 metrů, přičemž se předpokládá, že ve výjimečných případech a za vhodných podmínek může dorůst až k 7 metrům. Jelikož je robustně stavěná, jedná se o nejtěžšího hada světa, dosahuje hmotnosti i více než 100 kg.
V potravě není vybíravá, v přírodě loví kajmany, želvy, antilopy a ryby, ale i ptáky, kapybary a jiné savce. V zajetí se krmí savci a ptáky přiměřené velikosti. Anakondy jsou schopny ulovit až sedmdesátikilové prase. Většinou útočí z vody, ale jsou známy i případy, kdy svou kořist napadla ze stromu. Svou kořist tráví několik týdnů zalezlá v různých úkrytech. Během trávení se anakondy často sluní na březích. Přesto mohou trávit větší kořist i mnoho dní. Samice přivádí ve vodě na svět živá mláďata, která jsou po narození dlouhá 60 až 90 cm. Skutečně „březí“ ale není – vyvíjející se mláďata si z jejího těla neberou žádné živiny a jsou uzavřená ve vaječných obalech. Matčino tělo jim vlastně slouží jen jako inkubátor, ve kterém zůstávají do okamžiku líhnutí; teprve tehdy začne samice vajíčka klást. Tomuto způsobu rozmnožování říkáme vejcoživorodost a je elegantním řešením, jak zajistit, aby samice ani kvůli kladení vajec nemusela opouštět vodu.

Anakonda – dokumentární film


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)