Orel mořský – webkamera z hnízda v Polsku

autor: | Dub 3, 2017 | Evropa, Živé kamery z přírody | 32 komentáře(ů)

Orel mořský – popis

Orel mořský je největší evropský orel a největší dravec vyskytující se v Česku. Délka jeho těla dosahuje 76–92 cm a v rozpětí křídel měří 190-240 cm. Hmotnost u samce je cca 4 kg, u samice 7 kg. Zbarvení tmavohnědé, jen ocas bílý, případně i jiné světlejší oblasti na hlavě a krku. Za letu se snadno pozná podle charakteristického vzhledu dlouhých širokých křídel s dlouhými ručními letkami.

Hnízdo 1

Online přenos z hnízda orla mořského v Bory Tucholskie je společným projektem Výboru pro ochranu orla, lesního revíru Woziwoda a polského rozhlasu S.A. podpora ochrany starých lesů a největšího polského dravce – orla mořského. Hnízdo a starý les v okruhu 200 m jsou chráněny celoročním ochranným pásmem, kde se neprovádí žádné lesnické práce. Vzhledem k tomu, že orli mořští jsou mimořádně opatrní, teprve po mnoha letech bylo možné zahájit online přenos z hnízda našich heraldických druhů již potřetí. Dříve se to stalo pouze v lesním revíru Kutno (2012) a lesním okrese Dobrocin (2013). V lesním okrese Woziwoda byla kamera se souhlasem Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí v Bydgoszczu umístěna do orlího hnízda v polovině ledna 2021, než se ptáci začali rozmnožovat. Hnízdo, ze kterého se provádí přenos, se nachází na 140 let staré borovici v nadmořské výšce asi 25 metrů a tři roky je obsazeno ptáky. V roce 2020 je opustili dva mladí. Dříve hnízdili orli od konce 90. let ve 160 let starém borovém lese u jednoho z rybníků uprostřed lesa. V té době je k chovu povzbuzovalo umělé hnízdo postavené dobrovolníky KOO. Pozice tohoto orla tedy existuje nejméně 25 let!

Hnízdo 2

Hnízdo orlů mořských se nachází v blízkosti jednoho z jezer v parku a je známé od konce 70. let 20. století. Téměř půl století zde orli odchovali mnoho mláďat, naposledy v roce 2018. Hnízdo bylo dvakrát přestavěno členy Ora Conservation Committee (v letech 1993 a 2007) a úspěšně obsazeno ptáky. Orli mořští v Národním parku Bory Tucholskie mají k dispozici několik hnízd, která střídavě využívají několik let. Kamera byla na hnízdo instalovaná poprvé v roce 2018. a znovu ve větší vzdálenosti v lednu 2023 v naději na návrat orlů do jejich starého domova. Hnízdo, ze kterého je online přenos, se nachází na 140 let staré borovici ve výšce asi 22 metrů.

Děkujeme provozovatelům webkamery:
http://www.koo.org.pl/1-na-ochrone-orlow

Orel mořský – živě//i.ytimg.com/vi/t8qktg-OCGg/hqdefault.jpg)" class="et_pb_video_overlay">


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)