Vzácný daněk mezopotámský dokumentární film

autor: | Pro 4, 2017 | Dokumenty | 0 komentářů

Daněk mezopotámský – popis

Daněk mezopotámský patří mezi nejvzácnější druh savců.
Ve své původní domovině (Izrael a Írán) čelil vyhynutí, avšak díky záchrannému programu realizovanému evropskými zoologickými zahradami od padesátých let20. století jeho počty úspěšně rostou.
Odhaduje se, že ve volné přírodě žije asi 600 až 700 jedinců, dalších cca 250 kusů je chováno v zoologických zahradách,které mají velkou zásluhu na přežití tohoto druhu a jeho znovuvypuštění do několika oblastí Izraele i Íránu.
Během října se dostavuje říje, v níž samci zápasí o laně. Po necelých osmi měsících samice rodí jediné mládě, které kojí asi 4 měsíce.
Obývá řídké lesy. Samice s mláďaty se sdružují do stád, samci mimo říji žijí samotářsky.
Samci a samice daňků žijí po většinu roku odděleně a potkávají se pouze v období říje. Odrostlá mláďata samčího pohlaví opouštějí mateřské stádo a vytvářejí tzv. mládenecké skupiny. V zoologických zahradách se z prostorových důvodů tito „nadpočetní“ samečci soustřeďují do některé ZOO, odkud jsou pak v případě potřeby geneticky nejvhodnější samci poskytováni dalším zahradám, které chovají samičí skupiny. Ostravská zoologická zahrada se rozhodla, že bude jednou z mála zahrad, která bude chovat právě samčí skupinu představující genetický rezervoár tohoto nesmírně vzácného druhu.

Ve své domovině čelí daněk mezopotámský nejen přímému pronásledování, ale zejména ztrátě prostředí a konkurenci domácích zvířat. V posledních letech jeho početnost naštěstí utěšeně roste. Klíčovou roli v jeho úplné záchraně sehrály od konce 50. let právě evropské zoologické zahrady, bez nichž by tento druh s největší pravděpodobností z naší planety zcela zmizel. V ČR můžete vidět daňka mezopotamského pouze v ZOO Ostrava,kde patří mezi nejvzácnější zvířata.


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)