Dokumentární film – divocí koně v Kanadě

autor: | Lis 16, 2017 | Dokumenty | 0 komentářů

Mustang- popis

Mustang je volně žijící plemeno koně v Severní Americe. Mustangové nejsou v Americe původní. Jsou potomci zdivočelých koní španělských kolonistů. Je to poměrně malé, houževnaté plemeno s výškou v kohoutku 140-160 cm. V současnosti žije ve volné přírodě asi 35 tisíc kusů a zhruba stejný počet ve státních rezervacích.
První zprávy o mustanzích pocházejí ze 16. století a američtí Indiáni je zpočátku pokládali za posvátná zvířata. Později je začali lovit a od 17. století používat jako jezdecká i tažná zvířata. Mustangové se silně množili a kovbojové je často užívali k jízdě. Kolem roku 1900 se jejich počet odhadoval na 2 miliony kusů a protože překáželi farmářům, začalo jejich hubení, srovnatelné s vybíjením bizonů o století dříve. Lov probíhal mimo jiné i za použití terénních automobilů, automatických zbraní a vrtulníků. Maso bylo využíváno pro výrobu levných konzerv nebo krmiva pro psy. Jejich počet rychle klesal, až roku 1959 byl motorizovaný lov na státních pozemcích zakázán. Od roku 1971 počty mustangů sleduje BLM (Bureau of Land Management), ale protože se koně rychle množí a Američané dnes koňské maso odmítají, má s přebytky populací velké starosti a v rezervacích i velké náklady. Proto se snaží přesvědčit zájemce, aby koně adoptovali.Ochránci přírody chtějí, aby se počty ve volné přírodě zvyšovaly, čemuž se brání farmáři.Asi polovina mustangů žije ve státě Nevada, významné populace jsou i ve státech Montana, Wyoming a Oregon.


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)