Hnízdo čápů černých se nachází v chráněné oblasti v polském lese Noteć poblíž obce Sierakow. Kamera byla zřízena v polovině března 2018, před příletem čápů. Hnízdo na dubu je obsazeno ptáky už 4 roky. V letech 2019 a 2020 odchovali čápi na hnízdě tři mláďata. Dub je bohužel zcela suchý a hnízdo je velmi těžké a na suché větvi. Kamera byla umístěna na sousední borovici. Online přenos z hnízda zajišťuje Výbor pro ochranu orlů v Polsku.


Čáp černý

Čáp černý je velký, převážně černý pták s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Mezi samicí a samcem není téměř rozdíl. Mláďata jsou matně hnědá s šedozeleným zobákem.
Tento plachý, vzácnější obyvatel horských lesů, pahorkatin a lužních lesů žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví bývá schováno v lesích v korunách starých stromů nebo na skalách. Je rozšířen ve většině střední a východní Evropy a v mírnějších oblastech Asie až po Dálný východ. Evropské a západoasijské populace táhnou na zimu do střední a západní Afriky, ostatní do Indie a Číny.
Živí se převážně rybami, které loví hlavně v menších vodních tocích. Loví ale také žáby, mloky, vodní hmyz a hady. Snáší obvykle 3–5 vajec, ze kterých se po měsíci líhnou mláďata s bílým prachovým peřím. Oba rodiče se v jejich zahřívání střídají. Inkubační doba vajec se udává 32–38 dní. Protože však rodiče sedí obvykle již od prvního vejce, je celková doba sezení 35–46 dní. Oba také mláďata na hnízdě krmí nejméně další dva měsíce – až 73 dní. V té době jsou již mláďata schopná letu, ale zůstávají ještě přibližně další dva týdny na hnízdě, kde je rodiče přikrmují. Pohlavně dospívají ve třech letech. Čáp černý je monogamní druh – po dobu hnízdění má tedy stálého partnera. V jednotlivých letech však své partnery střídá. V přírodě se dožívají nejvýše 18 let, v zajetí byl největší naměřený věk 30 let u jedince v Zoo Londýn.


Hnízdění 2021 – Začátek sezóny s černými čápy v Sierakowě

30. března přílet samce na hnízdo
8. dubna přílet samice
První vejce samička položila 20. dubna
20. dubna nechali čápi vajíčko nehlídané, toho využil krkavec a vejce odnesl z hnízda.

Online přenos: Webkamera 2

Čáp černý webkamera z hnízda v Polsku


Videozáznamy:

Čapí pár na hnízdě – začátek sezóny 2021

První vajíčko


Krkavec odnáší vajíčko z hnízda

Zdroj:Komitet Ochrony Orłów, wikipedie

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)