Dne 13. července 2018 bylo mládě supa hnědého, kterému bylo přibližně 45 dní, ve spolupráci
s lesními zástupci Společenství v Madridu z hnízda odebráno pro jeho následné kroužkování společností SEO / BirdLife. Mladý sup dostal jméno ABANTO.
V údolí Lozoya, v národním parku Guadarrama na borovici, je obrovské hnízdo hnědých supů. Několik metrů od hnízda je umístěna webová kamera s vysokým rozlišením, která zaznamenává vše, co se děje v hnízdě.
Jedná se o projekt Ministerstva životního prostředí v Madridu, se spoluprácí společností
SEO / BirdLife. 20 let se provádí průběžné sledování kolonie hnědých supů v Rascafría v oblasti zvláštní ochrany Alto Lozoya, v Národním parku Guadarrama.
Tato kolonie je jednou z nejdůležitějších na světě, protože je hostitelem zhruba 5% (125 párů) západoevropské populace tohoto druhu (asi 2600 párů). Jedná se také o osídlení
s monitorováním, jehož sledování a práce po dvě desetiletí se vyplatila. Populace hnědých supů se zde pozoruhodně zotavila z 24 párů registrovaných v roce 1989 na současných 125 párů.
Sup hnědý na většině území mizí, proto je zařazen v Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN jako zranitelný.
Sup hnědý je dravý pták, který se živí mršinami, převážně středně velkými a velkými zdechlinami savců. Dorůstá délky 98 – 107 cm. Sup hnědý má dlouhý krk, silný zobák a velká křídla. Většinou má černé nebo hnědé peří. Opeření se u pohlaví neliší. Sup hnědý obývá horské oblasti až do výšky 4 500 m n. m. Jeho hlavní oblast rozšíření se nachází v Asii, malá populace však žije také ve Španělsku a na jihovýchodě Evropy. Je to lesní druh supa, hnízdí především na stromech nebo na skalních římsách.
Každoročně hnízdo přistavuje, může dosáhnout v průměru 2 metry a výšky jednoho metru. Sup hnědý nehnízdí každoročně. Počíná hnízdit v březnu, na vejci sedí oba rodiče asi 55 dnů, jediné mládě se vyklube počátkem května. Mládě je v hnízdě čtyři měsíce a rodiče o něj starají. Když mládě povyroste a naučí se létat, létá s rodiči; nemůže jíst tuhé povrchové maso a tak musí počkat až jej sní rodiče a pak se můžou pustit do jídla.


Videozáznamy:

Kroužkování

Záběr na mladého supa zblízka
Abanto a jeho kroužek

Krmení
https://www.youtube.com/watch?v=P60tY-CBSR8

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)