Hnízdo čápů černých se nachází v národním parku Karula v Estonsku. Karula má nejvyšší hustotu populace čápa černého v Estonsku. Hnízdo černých čápů bylo nalezeno v únoru 2016 členy Eagle klubu.
Na jaře roku 2018 se polovina starého přírodní hnízda se zajímavou konstrukcí zhroutila. Urmas Selis před návratem čápů z migrace postavil na části starého hnízda nové umělé hnízdo, které je monitorováno kamerou. Při stavbě umělého hnízda bylo možné použít velkou větev jako podpěru pro hnízdo v levé části, pravá strana je podporována výztuhou. Materiál je převzat ze staré části hnízda, smrkové větve jsou z padlého stromu a je z nich utvořená základna. Mikrofon je umístěn asi 1,8 m na další větší větvi od hnízda.

Čápi černí, kteří zde hnízdili první tři roky, dostali jména Karl a Kati, ale v roce 2019 se na hnízdo nevrátila samička Kati a v roce 2020 nepřežil návrat z migrace sameček Karl. Nový samec, který si nárokoval hnízdo byl pojmenován komunitou Karl II. Samici pojmenovali Kaia. Ani jeden z nich nebyl kroužkován, takže není znám jejich původ ani věk. Pokud jde o vzhled a chování, Kaia v roce 2020 sotva dosáhla hnízdícího věku. To je také pravděpodobně důvod, proč chov v roce 2020 selhal. Kaia položila dvě vejce, ale inkubace zůstala nedokončená.

Na konci léta 2020 Urmas Selis odchitl čápa do krmné klece, poté dostal na nohu bílý kroužek s kódem 716C a na záda batůžek s vysílačem GPS. Nevědělo se přesně, zda se jedná o samce Karla II. To jsme s přesností mohli říct, až když se vrátil na jaře z migrace. Karel II. strávil zimu na hraniční řece mezi Středoafrickou republikou a Konžskou demokratickou republikou a na hnízdo přiletěl 11. dubna tohoto roku. Jeho migrační trasa je viditelná na migrační mapě.

Karl II. Po obdržení vysílače 22.07.2020

V hnízdě se používá kamera AXIS F41. Její hlavní část se nachází pod hnízdem na kmeni stromu. Pouze objektiv se snímačem přesahuje za objímku. Kamera přenáší obraz přes Wi-Fi spojení pomocí dvou antén Mikrotik z hnízda přímo na mobilní stožár TELE2 v Antsle. Obraz se poté přes kabely přesune na server Estonian Fund for Nature, kde se video připravuje na streamování. Environmental Investment Center podpořilo instalaci, demontáž a údržbu kamer.

Online přenos z hnízda:

Čáp černý – webkamera z hnízda v Estonsku

Nejdůležitější události na hnízdě 2021

6. dubna byl spuštěn online přenos

8. dubna – Poprvé bylo možné vidět blízkého souseda na hnízdě, čáp černý Eedi, kroužek 712 W.
Eedi byl kroužkován po odchytu 1. září 2015, byl mu také přidán na záda batůžek s vysílačem GPS. Jeho hnízdo se nacházejí v jižním Estonsku, v blízkosti lotyšských hranic, v národním parku Karula.

11. dubna 9.38 – se na hnízdo vrátil rezidentní samec Karl II s kroužkem 716C

12. dubna – se na hnízdo vrítila z migrace samička Kaia

Karl II a Kaia na hnízdě

24. dubna – Kaia položila první vejce

26. dubna druhé vejce

 

 

28. dubna třetí vejce

30. dubna čtvrté vejce

24. května – se poškodilo jedno vejce, 25. května ho Karl II odstranil na kraj hnízda

28. května – se vylíhla dvě mláďata

30. května ve večerních hodinách se vylíhlo třetí mládě

Zdroj: Looduskalender.ee, videozáznamy Lizm, Zaiga Miķelsone, Inatra V

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)