Napajedlo se nachází se v Jižní Africe v Sabi Sand Game Reserve, Nkorho Bush Lodge je domovem neuvěřitelné rozmanitosti volně žijících živočichů. Oblast Nkorho je známá hostováním zvířat „Velké pětky“, nesčetných druhů ptáků a různých ohrožených druhů. Park také sdílí 50 kilometrů jeho neohraničené hranice se sousedním národním parkem Kruger, což umožňuje zvířatům volně se pohybovat mezi oběma parky.


Orel jasnohlasý

Orel jasnohlasý se vyskytuje v převážné většině subsaharské Afriky v blízkosti vodních toků a ploch, kromě severozápadního Kapska, jihu Namibie a aridních oblastí Somálska. Nejhustší výskyt je v oblasti velkých jezer.
Orel jasnohlasý je poměrně velký robustně vyhlížející dravec. Hlava, krk, hruď, pera ocasních letek a záda (od krku mezi křídla) jsou bílá. Zbytek zad a horní strana křídel jsou tmavě hnědé. Spodní část křídel, boky a nohy jsou kaštanově hnědé. Letky křídel jsou šedočerné. Pařáty a zobák jsou žluté. Drápy a špička silného, dospod zahnutého zobáku jsou černé. Barevné odstíny se mohou různit dle oblasti výskytu, potravy a ročního období.

Samice orla jasnohlasého váží obvykle 3,2–3,6 kg, zatímco samci pouze 2–2,5 kg. Rozpětí křídel u samců se pak pohybuje kolem 2 m a u samic kolem 2,4 m. Délka u obou pohlaví činí 63–75 cm.
Orel jasnohlasý se živí převážně rybami, které za letu z pozorovatelny chytá do svých silných pařátů a následně se s nimi vrací zpět na vyvýšené místo, kde ji postupně konzumuje. Občas loví i ryby těžší než 1,8 kg, v takovýchto případech je však pro orla příliš těžká, a tak ji pod vodní hladinou musí dotáhnout až ke břehu. Někdy se též stává, že je kořist natolik velká, že orla, který ji urputně drží, stáhne do vody a ten pak musí doplavat až ke břehu.


Kromě ryb se však v jeho potravě objevují také malí vodní ptáci, želvy, mladí krokodýli, plameňáci a mršiny.
Orel jasnohlasý hnízdí během období sucha. S jedním partnerem přitom setrvává po celý život a společně s ním často využívá střídavě několik stejných hnízd hned několik let za sebou. V konečném stádiu může být proto jedno hnízdo až 2 m široké a 1,2 m vysoké. Staví je přitom vysoko na stromech z větví a z jiných kusů dřeva.
Samice klade 1–3 bílých vajec s řídkým rudým skvrněním, na kterých sedí po dobu 42–45 dní. Mláďata se často líhnou v intervalu několik dnů a tak se stává, že nejstarší jedinec zabije své nejmladší sourozence. Plně opeřena jsou mláďata po 70–75 dnech.

Online přenos – Napajedlo Nkorho Bush Lodge

Napajedlo Nkorho Bush Lodge

Videozáznamy:

Orel jasnohlasý přiletěl k napajedlu


Záběry zblízka

Zdroj: africam, wikepedie,, videozáznamy Arlene Beech

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)