Po posledním líhnutí, oregonská zoo shrnula svou hnízdní sezónu v Kalifornii, která je jednou z nejlepších, kterou měli od doby, kdy zoo zahájila svůj ochranný program pro ohrožené ptáky.
První kuřátko sezóny 2020 se vylíhlo v březnu a od té doby se vylíhlo dalších šest kondorů v zoo Jonsson, v centru pro ochranu přírody v Clackamas County. Nebyl to docela rekordní rok, ale byl to velmi dobrý rok, řekl ve svém prohlášení Kelli Walker, vedoucí centra kondorů v zoo.


„Letos jsme měli více párů, než kdy předtím, což je skvělá zpráva pro budoucnost programu obnovy kondorů,“ uvedl Kelli Walker, vedoucí chovatelů kondorů v zoo. „Zdá se, že všech sedm kuřat je zdravých a prosperujících, což by mělo znamenat významný krok vpřed v obnově tohoto kriticky ohroženého druhu.“

Poslední líhnutí se objevilo ve čtvrtek 14. května večer, uvedla zoologická zahrada a bylo pod pečlivou péčí Malibu, zkušenou matkou, která sotva opustila hnízdo, když se kuřátko vylíhlo. Zaměstnanci líhnutí a péči o mládě sledovali pomocí kamery umístěné v hnízdě.


Videozáznam:

Kalifornští kondoři byli jedním z druhů zahrnutých do zákona o ohrožených druzích, který byl schválen v roce 1973. Na počátku 80. let minulého století zbývalo v divočině 22 kondorů, kteří byli ohroženi především pesticidy a jinými druhy otravy.
Nyní, po několika desetiletích záchranných prací, jako jsou práce prováděné v zoo v Oregonu, se předpokládá, že v Kalifornii je přibližně 517 kondorů, převážná většina z nich ve volné přírodě.
Kuřata zůstanou u svých rodičů alespoň osm měsíců, než se přestěhují do letového prostoru pro předběžné vypuštění v Jonsson Center, k vypuštění dojde další rok. Nakonec se vydají na divoké místo vypuštění a připojí se k volně létajícím kondorům v Kalifornii, Arizoně nebo v Baja Mexiku.

Zoo Oregon má 52-akrové zařízení, kde pečují o kondory. Dospělé samice obvykle pokládají vejce mezi lednem a březnem. Vejce se chovají v inkubátorech, dokud se nezačnou líhnout, a poté se vrátí do hnízd. Kuřata jsou obvykle chována oběma rodiči, ale mladý kondor, který se vylíhl 14. května , je vychováván pouze samicí, řekla zoo.
„Můžeme občas nechat jediného ptáka vychovávat kuřátko, kterého jsme schopni podpořit díky stálému zásobování potravinami v našem středisku,“ řekl Walker. “
„Každé nové vejce je rozhodující pro návrat kalifornského kondora,“ dodal Walker.


Oregonské zařízení na chov kondorů

Izolované zařízení o rozloze 52 akrů je navrženo tak, aby omezovalo styk člověka, což maximalizuje schopnost mladých kondorů prospívat ve volné přírodě po jejich propuštění. V Jonssonově centru je prostor pro 53 kondorů, včetně 11 chovných párů. Kondoři se vrátili do Oregonu po téměř století v roce 2003, kdy bylo do Jonssonova centra pro ochranu přírody v okrese Clackamas přivezeno šest chovných párů.

Jak to funguje:

Vejce samice pokládají od ledna do března. Jakmile je vejce položeno, je odstraněno z hnízda do inkubátoru. Když se vejce začne líhnout, vrátí se zpět do hnízda rodičům.
Kuřata se líhnou po 54 až 57 dnech. Do června se obvykle vylíhnou všechna kuřata. Když jim je asi osm měsíců, přemísťují se z chovných kotců do oblasti letového prostoru mláďat. Tam začnou přípravy na letovou kondici a učí se stýkat s dospělými kondory.
Mladí kondoři absolvují výcvik, kde je učí, aby nepřistáli na elektrickém vedení. Falešný elektrický proud na drátech ve výběhu poskytuje mírný elektrický šok, pokud na nich kondoři přistanou. Před vypuštěním do divoké přírody jsou mladí kondoři označeni křídlovou značkou a vysílačem, to pomáhá biologům identifikovat a sledovat divoké kondory ve volné přírodě.
Oregonem odchovaní kondoři se pak přesouvají do letových prostorů na místa vypuštění na mexickém poloostrově Baja California v Mexiku, střední a jižní Kalifornii a severní Arizoně. Po několika měsících jsou vypouštěny do volné přírody.
Společnost pro ochranu přírody US Fish and Wildlife Service ve spolupráci s mnoha dalšími agenturami a partnery zavádí a dohlíží na program obnovy kondorů v Kalifornii. Dnes jsou chovnými institucemi tři zoologické zahrady (Oregon, San Diego a Los Angeles) a Světové centrum Peregrine Fund pro Birds of Prey.


Hrozby

DDT

Tento kdysi běžný insekticid má za následek ředění skořápek vajec, což může způsobit, že se rozlomí dříve, než se vylíhnou. I když je to zakázáno, mohou kondoři stále přijímat chemikálie, když jedí zbytky kontaminovaného mořského savce.

Otrava olovem

Otrava olovem je největší hrozbou pro přežití kondorů. Když se kondor a další mrchožrouti živí zbytky zvířat zastřelených olověnou municí, může olovo vstoupit do jejich krevního oběhu, ovlivnit centrální nervový systém a vést k hladovění nebo predaci v jejich oslabeném stavu.

Otrava

První osadníci používali velké množství strychninu k zabití predátorů, jako jsou vlci a medvědi. Kondoři živící se těmito těly byli také otráveni.

Malé odpadky

Kondoři někdy jedí plast, sklo a jiné odpadky, pravděpodobně ve snaze shromáždit dostatek kostních fragmentů, aby nakrmily svá mláďata. To může být osudné, pokud se hromadí v zažívacím traktu kuřat.


Kondor kalifornský je kriticky ohrožený pták z čeledi kondorovitých. V současné době tento kondor obývá pouze oblast Grand Canyonu, Národního parku Zion, pohoří Kalifornie na západním pobřeží a sever mexického státu Baja California. V současné době je také jediným žijícím zástupcem rodu Gymnogyps. Kondor kalifornský je největším suchozemským ptákem Severní Ameriky.

Zdroj: .oregonlive.com, Oregon Zoo

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)