Ledňáček říční – dokumentární film

autor: | Úno 8, 2019 | Dokumenty | 0 komentářů

Ledňáček říční – popis

Ledňáčka nalezneme nejen v celé Evropě, ale také v jižní Asii, ale i na severu Afriky. Na východě se zabydlel na Šalamounových ostrovech v Tichém oceánu.

Ledňáček patří k výrazně zbarveným ptákům. Hlava a křídla jsou tyrkysově modrá a bříško hnědé až rezavé. Od delšího tmavého zobáku k týlu se táhne hnědobílý pruh. Bílé peří má ledňáček i těsně pod zobákem. Váží asi 40g a měří 15-17cm, přičemž má rozpětí křídel 25cm.

Ledňáčci milují samotářský život, který tráví u klidně tekoucích a průzračně čistých potoků, kde jsou zároveň chráněni proti větru. Hnízda si vyhrabává zobákem ve strmých březích vod. Tito ptáci upřednostňují místa, kde do vody zasahují větve. Na těch pak sedávají a ve vodě pozorují svou kořist, jakmile nějakou spatří vrhají se s křídly přitisknutými k tělu téměř kolmo do vody. Pevně zobákem sevřou rybu a pomocí křídel se vynoří na hladinu, kde kořist usmrtí. Ryby polykají hlavou napřed, aby jim šupiny nepoškrábaly hrdlo. K nasycení potřebují alespoň 10 malých rybek.

Při námluvách odehrávajících se v období od května do září podnikají oba ptáci divoké honičky. Tyto honičky mohou trvat i několik hodin a končí většinou tím, že samec přivede samičku ke svému hnízdu. Pokud hnízdní dutina ještě není hotová , nalétají oba ptáci prudce do břehu tak dlouho, dokud se neobjeví důlek v kterém pak vyhrabávají tunel, který se na konci mírně rozšiřuje. Jakmile je hotov začíná tzv. zásnubní krmení, kdy samec nosí samičce potravu, to ji dodá dostatek energie při snášení vajec. Samice jich snese obvykle 6-7 a jsou čistě bílá. Na vejcích sedí 23-27 dní a v sezení se oba rodiče střídají a stejně tak to je i při krmení.

V mnoha místech početní stavy výrazně klesají. To vše je zapříčiněné především znečišťováním životního prostředí a nedostatku míst ke hnízdění, proto se stal ledňáček říční chráněným druhem.

Zdroj. Příroda.cz

 

Ledňáček říční – dokumentární film
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)