Orel mořský webkamera z hnízda v Estonsku

autor: | Úno 22, 2016 | Evropa, Živé kamery z přírody | 1 122 komentáře(ů)

Orel mořský – popis

Hnízdo orlů mořských se nachází v národním parku Matsalu.
Kamera je instalována na nejstarším známém hnízdním území orla mořského v Estonsku. První záznamy o hnízdění WTE v Matsalu jsou již z roku 1870. A už tehdy bylo poznamenáno, že „hnízdo bylo osídleno již mnoho let“. Hnízdo viditelné na webové kameře si orli mořští postavili již v roce 1996, poté co jejich dřívější hnízdo bylo na stromě, který vyschnul – předchozí hnízdo bylo nalezeno v roce 1990. Současné hnízdo bylo trvale a každoročně obydleno a orli na něm odchovali celkem 29 orlů mezi lety 1996 a 2020, je to velmi produktivní hnízdiště. Tato oblast je velmi vhodná pro orla mořského – záliv Matsalu a okolní pastviny – a na důkaz toho začal hnízdit další pár orlů velmi blízko k páru viditelnému v hnízdní kameře. Vzdálenost mezi dvěma páry je menší než kilometr. Orli hnízdící v tomto roce Eve a Eerik nemají žádné kroužky.

Kameru na hnízdo instalovali na začátku února Urmas Sellis (Eagle Club Estonsko), Omar Neiland (Beta Grupp OÜ) a pomocníci z estonské rady pro životní prostředí. Používají kameru AXIS F41 s mikrofonem vyrobeným na zakázku od Omara. Hlavní část fotoaparátu je pod hnízdem na kmeni stromu, ale objektiv a snímač jsou na úrovni hnízda.

Fotoaparát je napájen solárními panely a kvůli úspoře energie se fotoaparát vypne, když se setmí a baterie jsou slabé. Živé vysílání z hnízda se obnovuje při východu slunce. Kamerový obraz je přenášen prostřednictvím mobilního internetu 4G, takže v případě intenzivního používání sítě může dojít k přerušení přenosu. Kamera je streamována kanálem Eagle Club Estonia.

Orel mořský je druh dravce z čeledi jestřábovitých, patřící k největším žijícím orlům vůbec.
Žije v blízkosti vod a živí se převážně rybami a ptáky.Převážně se vyskytuje na rozsáhlém území Evropy a Asie. Na rozdíl od jiných druhů orlů je obyvatelem nížin.
Orel mořský je jedním z nejkrásnějších zvířat našeho ptačího světa, kterého nelze s jiným dravcem zaměnit. Rozpětí křídel dosahuje téměř 2,5 m. Samice je výrazně větší než samec.

Orel mořský je řazen mezi kriticky ohrožené druhy naší fauny. Stále však dochází k jejich pronásledování, ohrožování kladením otrávených návnad v podobě uhynulých zvířat napuštěných jedem či k nelegálním odstřelům.

Děkujeme provozovatelům webkamery:

https://www.kotkas.ee/uudised/white-tailed-eagle-nest-camera-2021

Estonské Fórum – https://www.looduskalender.ee/forum/viewtopic.php?f=18&t=1039

Orel mořský – webkamera z hnízda – živě


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)