Panda velká – přírodní rezervace v Číně

autor: | Říj 3, 2018 | Šelmy, Živé kamery z přírody | 6 komentáře(ů)

Panda velká – popis

Panda velká je savec řazený do čeledi medvědovití. Žije v hornatých oblastech centrální části Čínské lidové republiky, jako je například Sečuán. Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích. V září roku 2016 se posunula v hodnocení IUCN z kategorie ohrožených druhů mezi zranitelné.
Panda velká žije téměř nepřetržitě uvnitř bambusových houštin. Přestože se řadí mezi šelmy, je její potrava převážně rostlinná. Její trávící ústrojí má sice stavbu obvyklou spíše pro masožravce, unikátní bakteriální mikroflóra ve střevech jí však umožňuje bez problémů tuto těžkou potravu strávit. Po odborné stránce je všežravcem, neboť je známo, že se příležitostně živí vejci a masem a spolu s bambusem konzumuje také nějaký hmyz. Jsou to pro ni nezbytné zdroje bílkovin. Při žvýkání se jí třesou uši.
Její tlapa je velmi neobvyklá; s „palcem“ a pěti prsty; „palec“ je ve skutečnosti modifikovaná kost zápěstí.
Dospělá panda váží 70-160 kg, je dlouhá 1,2-1,6 m. Ocas pandy je krátký, jen 12-13 cm dlouhý.
Samci a samice se setkávají na jaře, od poloviny března do poloviny května. Zůstávají spolu pouze den nebo dva, během této doby se několikrát páří. Zajímá-li se o jednu říjnou samici více samců, zmocní se jí nakonec ten nejsilnější.
Mláďata se rodí v září, po 100 až 160 dní trvající březosti. Jedno až tři maličká mláďata přicházejí na svět velmi málo vyvinutá. Váží 90 – 130 g, na jejich vývoj by teoreticky stačila 45denní březost. Předpokládá se tedy, že – jako u některých jiných zvířat – vývoj zárodku začíná, až když se vajíčko zachytí v děložní stěně. Po několik měsíců je jedinou potravou mláděte mateřské mléko. Bambusem se začne živit až v 5-6 měsících. Definitivně odstaveno bývá až v 8-9 měsících.
Panda zimu nepřespává a v zajetí se dožívá kolem 30 let.
Centrum Wolong Panda v Gengdě

Gengda Wolong Panda Center

Panda velká – živě
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)