Perutýn ohnivý – dokumentární film

autor: | Led 11, 2019 | Dokumenty | 0 komentářů

Perutýn ohnivý – popis

Perutýn ohnivý je jedovatá dravá ryba z čeledi ropušnicovitých.
Vyskytuje se v Indickém a Tichém oceánu. Obývá korálové útesy. Přes den se ukrývá pod převisy a v dutinách.

Jedná se o samotářskou rybu, která žije v menších společenstvích jenom v mládí nebo v době rozmnožování. V dospělosti se jedná o silně teritoriální rybu, která brání svoje území, jak před cizími, tak i před jedinci stejného druhu. Případné narušitele zahání svým vzhledem nebo jedem, kterým disponuje. Samečci perutýna jsou mnohem agresivnější než samice.
Perutýn ohnivý má roztřepené, paprskovité ploutve (téměř ostny), ohnivé pruhované zbarvení, které slouží k maskování, ale také upozorňuje predátory, že je jedovatý. Jed ukrývá ve svých ostnech – při dotyku s trny se naruší svrchní část těla, kam je jed vstříknut. Přestože jedna dávka tohoto jedu nemusí být pro člověka smrtelná, poranění jsou velmi nepříjemná a také se těžce hojí. Jed používá jen k sebeobraně. Perutýn ohnivý část dne tráví pobytem ve skulinách a pod převisy skalnatých či korálových útesů, dále se pak předvádí predátorům a tudíž i potápěčům, kteří se mohou dostat velmi blízko, ale když se perutýn cítí v ohrožení, může použít jedové ostny. Perutýn ohnivý preferuje lov za snížené viditelnosti. Svou kořist loví prudkým nasátím (otevře tlamu, do které mu vlítne voda i s kořistí). Tomu předchází nepozorované přiblížení nebo zatarasení cesty pomocí ploutví a zahnání do úzkých.

Perutýn je samotářská ryba, která se do společnosti dalších jedinců vydává pouze v období reprodukce. V období reprodukce mění svůj vzhled. Samečkové tmavnou a jejich pruhování částečně mizí, jejich povrch je pak méně různorodý. Oproti tomu samičky v době zralosti vajíček blednou. V oblasti břicha a tlamy mají pak až stříbrně bílou barvu. Se začátkem stmívání se začne sameček dvořit. Jakmile si najde samičku, která opětuje jeho dvoření, vydají se spolu blíže mořské hladině, kde dojde k pohlavnímu aktu. Samička uvolňuje do vody dva svazky s velkým množstvím vajíček (2000 až 15 000), která jsou oplodněna mlíčím vypouštěným samečkem. Oplodněná vajíčka jsou následně unášena mořskými proudy do širokého okolí. Zpočátku jsou spojena k sobě a až časem se rozdělí na menší celky. Přibližně 12 hodin po oplodnění vajíčka se začne tvořit embryo. Za 18 hodin vzniká hlava a oči a za 36 hodin již vzniká celá larva. Po čtyřech dnech již larva může sama velmi dobře plavat a přijímat samostatně potravu.

Perutýn ohnivý je dravá ryba, které loví převážně malé rybky, korýše, krevety, kraby či garnáty za šera, kdy je v oblasti korálových útesů aktivita života nejvyšší.

Perutýn ohnivý – dokument


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)