Rorýs obecný – Lotyšsko

autor: | Čvn 10, 2022 | Ptáci, Živé kamery z přírody | 5 komentáře(ů)

Rorýs obecný- popis

Přímý přenos z hnízda rorýsů obecných ve spolupráci se zámkem Cēsis.
Rorýs obecný, kterého Lotyšská ornitologická společnost letos zvolila ptákem roku 2022, je jedním z nejčastěji pozorovaných ptáků v ruinách hradu Cēsis. S největší pravděpodobností byla hnízda v náspech zámeckých budov již v době, kdy v Cēsis sídlilo velitelství rytířů Německého řádu. Zdi mohutného hradu byly po staletí důležitými hnízdišti. Hlasité volání rorýsů je velmi charakteristickým prvkem zvukové krajiny hradu Cēsis, kterou mohou zažít hosté zámku.
Vzhledem může rorýs připomínat vlaštovku domácí, ale rorýs je větší než vlaštovka a vlaštovky mají bílé břicho. Rorýs obecný má oproti vlaštovkám delší srpovitá křídla. Rorýs tráví většinu času v letu – během kterého se může krmit, sbírat materiál na hnízdo, pářit se a také spát. Hnízdění začíná ve věku čtyř let a páry tvoří na celý život, který může trvat až 20 let, i když údaje naznačují, že průměrná délka života tohoto ptáka je mnohem kratší.
Nejčastější hnízda jsou v různých prolukách budov, ale využívají i ptačí budky a dutiny stromů. Snůška čítá 1 až 3 bílá vejce. Ročně je jeden odchov. Rorýsi zůstávají v Lotyšsku jen tři měsíce, aby vychovali další generaci – přilétají v květnu a na zimoviště do Afriky míří už v srpnu.

Děkujeme provozovatelům webkamery:
https://dabasdati.lv/lv/kameras2022

Riorýs obecný – živě
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)