Hnízdo orla nejmenšího se nachází v národním parku Sierra de Guadarrama ve Španělsku. Webkamera je partnerstvím národního parku Guadarrama, s pomocí SEO / BirdLife, který zajišťuje online přenos z hnízda.
Hnízdění 2019
13.04.19 – Byl poprvé pozorován sameček na hnízdě
15.04.19 – Přiletěla samička
06.05.19 – První vajíčko
10.05.19 – Druhé vejce
14.06.19 – Se vylíhl první orlík
17.06.19 – Vylíhlo se druhé mládě
Mladí orli byli pojmenováni, starší dostal jméno Plumo, mladší zřejmě sameček byl pojmenován Chola.
Rodiče nepřinášeli do hnízda moc potravy, pokud něco donesli, většinou dostal najíst jen starší orel.
2. července se začala agrese staršího sourozence stupňovat. Čím dál tím víc napadal mladšího sourozence. Dopoledne dne 3. července došlo k brutálnímu napadení a starší orel mladšího zabil. U orlů nejmenších to není nic neobvyklého, v hnízdě přežije většinou jen jedno, silnější mládě.Orel nejmenší je malý až středně velký dravec z čeledi jestřábovitých, dosahující velikosti káně lesní.
Od káněte se liší mimo jiné šesti (u káně pěti) prstovitými ručními letkami. Dospělí ptáci se vyskytují ve dvou barevných variantách – tmavé a světlé. Ptáci tmavé formy mají tmavohnědou spodinu těla s rezavým nádechem a v letu světlejší vnitřní ruční letky. Ptáci světlé formy mají spodinu těla bílou, kontrastující s černými letkami. Svrchu jsou ptáci obou forem hnědí, se světle hnědými velkými krovkami, bělavým kostřecem, malou bílou skvrnou na předním okraji křídel u hlavy a několik světlých per na lopatkách. Hnízdí v lesích s plochami otevřené krajiny, do České republiky zaletuje jen vzácně.
V roce 2017 se jako první na světě podařilo liberecké zoologické zahradě úspěšně odchovati tohoto dravce v zajetí.
Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 30 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna, po 55 dnech, z hnízda odlétá.Online přenos z hnízda:

Orel nejmenší – webkamera

Videozáznamy z hnízda
Orlíci Colo a Pluma na hnízdě

POZOR DRASTICKÉ VIDEO – pokus o odstranění mladšího orla
POZOR!! DRASTICKÉ VIDEO – STARŠÍ SOUROZENEC ZABIL MLADŠÍHO
Rodiče nedonesli předešlý den skoro žádnou potravu, ani ráno se nepodařilo nic ulovit, hlad staršího mláděte způsobil smrt mladšího sourozence.

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)