Toto hnízdo je součástí programu na obnovu orla bělohlavého, který zahájil Institut pro studium divoké zvěře v roce 1980. Hnízdo je aktivní od roku 1991 a živě vysílá od roku 2005.


Přenos z hnízda orlů bělohlavých West End Bald Eagle Cam je umožněn prostřednictvím vzdělávacího partnerství mezi Institutem pro studium divoké zvěře, Montrose Settlements Program, Santa Catalina Island Conservancy a Explore.org. Cílem Institutu pro studium divoké zvěře je shromažďovat výzkum a údaje potřebné k záchraně a ochraně populací zvířat a zachování světové biodiverzity.
Díky dlouhodobým studijním lokalitám po celém světě, které se zaměřují na širokou škálu druhů, pomáhá Ústav pro studium divoké zvěře lidem lépe porozumět zvířatům, se kterými sdílíme svět.

V Kalifornii spolupracuje Institut pro studium divoké zvěře se službou National Park Channel Islands, aby studovala a chránila jedinečné ekosystémy na ostrovech u pobřeží jižní Kalifornie.
Hnízdo West End je jedním z nejstarších hnízdních území na ostrově Catalina, první vejce byla položena v roce 1991.
Současným párem v hnízdě West End je samec A-61 – Akecheta, který se vylíhl v hnízdě Los Pinos na ostrově Santa Cruz v roce 2016, a samička K-91 Thunder, která se v roce 2009 vylíhla na hnízdě Two Harbors.


Mladý samec nahradil samečka K-01 Supermana, který zde hnízdil od roku 2006.
Samička Thunder přijala mladého samce a začali společně upravovat hnízdo.
Akecheta je 4 roky starý, je tedy dostatečně starý na to, aby se mohl rozmnožovat. Samička měla o mladého samečka zájem a pár se začal pářit.

První vajíčko v sezóně 2020 samička Thunder položila 20. února, druhé 23 února.

Jelikož je sameček nezkušený a je to jeho první hnízdění, nevěděl jak se zachovat. Vajíčka inkubovala jen samička. Mladý samec jí nebyl ochotný donést ani potravu, tak se Thunder musela vydávat na lov sama. Vajíčka tak zůstávala bez dozoru a byla ohrožena před jinými dravci.
24. února samička opustila hnízdo, aby si protáhla křídla a ulovila potravu, poté co byla hodinu pryč přiletěl i samec Akecheta. Oba seděli na skále pár minut, než opět odletěli a vejce nechali bez dozoru. O pět minut později do hnízda přiletěli dva havrani, každý sebral vejce a odletěl s ním.

Samička to nevzdala a 18. března započala novou snášku. Snad se mladý samec poučil a bude vejce více hlídat. Zkušenou samičku teď čeká nejen inkubace vajec, ale také naučit mladého samce jak se chovat v době hnízdění.

Online přenos z hnízda:

Orel bělohlavý – hnízdo na skále živě

Videozáznamy z hnízda:

První vajíčko


Mladý Akecheta letí do hnízda a Thunder odletí, aby si odpočinula od inkubace. Podívá se na to – co to je a diví se.

Druhé vejce sezóny, tři dny poté, co Thunder položila první.


Oba orli odletěli a vejce nechali bez dozoru. O pět minut později přiletěli do hnízda dva havrani a každý ukradl vejce a odletěl s ním. Tři minuty poté, co havrani odešli, se Thunder vrací do hnízda a hledá svá vejce v srdcervoucí scéně.

Druhá snůška 18.3. 2020

Zdroj: Institute for Wildlife Studies, Videozáznamy – Arlene Beech, Lady Hawk, knarley123

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)