Royal Albatross Cam, známý od roku 2016 jako RoyalCam, se nachází na větrném konci poloostrova Otago, v přírodní rezervaci Taiaroa Head. Taiaroa Head (neboli Pukekura) je světově proslulý jako jediná kolonie albatrosů na pevnině na jižní polokouli a byl důležitým místem pro Māori a (později) evropské osadníky. Na Taiaroa Head sídlí téměř 10 000 mořských ptáků. Některé druhy jsou přítomny pouze po část roku, jiní jsou noční s jejich pozemními aktivitami.

O Albatrosech

Díky úsilí ministerstva ochrany Nového Zélandu byli hnízdící albatrosi v Taiaroa Head kropužkováni a jejich jednotlivé historie byly zaznamenány v předchozích hnízdních obdobích. Kamera Royal Albatross má od začátku sezóny 2015/2016 každý rok jinou hnízdní dvojici.
Během chovatelské sezóny 2019/2020 má kamera Royal Albatross na místě Top Flat Track pár: OGK (kroužek – oranžový, zelený, černý), 21letý sameček a YRK (kroužek – žlutý, červený, černý) 25 let samička. YRK položilo vejce dne 14. listopadu 2019. Líhnutí by mělo nastat přibližně na konci ledna, přičemž k opeření by mělo dojít obvykle o 8-9 měsíců později.

Charles Eldermire z Cornell University instaluje na  Royal Cam v kolonii albatrosů kameru na noční vidění.   Fotografie: Stephen Jaquiery

Úsilí o zachování Albatrosů

Hnízdní oblast na souvrati Otago Pensinsula’s Taiaroa Head je „horké místo“ – chráněné území, kde letní teploty půdy mohou dosáhnout až 50 stupňů Celsia. Tyto podmínky nejsou ideální pro mořského ptáka, který je mnohem lépe přizpůsoben subantarktickým podmínkám, ale jelikož si toto místo vybral albatros, používá se ke zvýšení pravděpodobnosti úspěchu hnízdění několik strategií.
V dřívějších dobách mohli dospělí i kuřata zemřít na vyčerpání z tepla. Nyní je k dispozici rozstřikovací systém, který rozprašuje vodu přes hnízdo, aby ochladil ptáky v horkých dnech.
Horké podmínky během líhnutí jsou hlavním problémem, protože dospělí se postaví, aby se sami ochladli, a vejce tak zůstávají vystaveny riziku napadení mouchou. Kuřata Albatrosů mohou dokončit líhnutí za 6 dnů. Jakákoli moucha nebo červi položení do vajíčka během tohoto období často způsobí smrt kuřátka.
Zaměstnanci umísťují v hnízdě namočenou kouli z bavlny, namočenou v bylinné esenci – silná vůně byliny maskuje vůni násadových kuřat a působí jako odstrašující prostředek proti mouchám. Tím se snížil útok mouchy.

O týmu

Několik skupin pracuje na zvýšení povědomí o hnízdě královských albatrosů v Taiaroa. Novozélandské ministerstvo ochrany využívá tým strážců, kteří se podílejí na každodenním úsilí v kolonii. Kromě toho veřejně přístupné Royal Albatross Center (také se nachází v Taiaroa Head) poskytuje návštěvníkům příležitost podívat se na divokou zvěř a dozvědět se více o významu ochrany tisíce mořských ptáků, kteří tam hnízdÍ.

Online přenos z hnízda:

Albatros královský webkamera z hnízdění

Videozáznamy:

Podívejte se na toto krátké video s nejlepšími událostmi sezóny 2018/19 Royal Cam.

Sezóna 2019/2020 Royal Cam se přesunula do kopce. Nyní na Top Flat Track je náš nový pár. ~ YRK ukazuje své krásné vejce.

Kontrola vajíčka

Strážkyně na kontrorle vajíčka.

Zdroj: www.odt.co.nz, www.allaboutbirds.org, videozáznamy Lizm

 

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)