Hnízdo potáplic se nachází v oblasti jezer New Hampshire. Severní Amerika je domovem pěti druhů potáplic vyskytuje se zde: Potáplice malá, Potáplice pacifická, Potáplice severní, Potáplice žlutozobá, Potáplice lední. Potáplice lední je nejrozšířenější a nejznámější druh a jediný, který se rozmnožuje na jihu v New Hampshire.
Potáplice obvykle snáší dvě vejce. Inkubace trvá 28 až 30 dní. Oba partneři se při sezení střídají. Velice často odchovají jen jediné mládě. Mláďata se líhnou v prachovém peří, které je na horní části těla tmavěji, na spodní světleji šedohnědé. Zůstávají první den po vylíhnutí v hnízdě, pak nasednou na hřbet samičky, který jim slouží v dalším období jako plovoucí hnízdo. Mláďata dovedou hned plavat a potápět se. Když jsou asi 40 dní stará, jsou schopna letu. Jejich potravou jsou hlavně ryby.


Výbor pro uchovávání vodního ptactva (LPC) byl založen v roce 1975 v reakci na obavy o dramaticky klesající populaci potáplic. Posláním LPC je obnovit a udržet zdravou populaci potáplic po celém New Hampshire, sledují zdraví a produktivitu populací. Hlídky kontrolují kvalitu životního prostředí. Více než 45 let zajišťuje Výbor pro zachování potáplic celostátní monitorování, výzkum, řízení a dosah na zachování potáplic a jejich stanovišť. LPC je velká síť zaměstnanců s více než 1500 členy a dobrovolníky kteří pracují na záchraně potáplic.
Od roku 2014 společnost LPC vysílá veřejnosti živé záběry hnízdících potáplic. Diváci jsou svědky celého hnízdního procesu, včetně stavby hnízda, snášky vajec, inkubace a líhnutí kuřat. Ve většině případů je scéna stejná: Potáplice sedí v hnízdě. Občas (někdy i několikrát za hodinu) se potáplice bude pohybovat kolem, vstávat a obracet vejce. Samci a samice potáplic se střídají v inkubaci a výměna na hnízdě probíhá každý den několikrát. Někdy spolu komunikují tiše, a občas projeví rozrušení, když sedací potáplice není připravena opustit hnízdo. Sledování líhnutí a kuřat, která se učí plavat, je krásná událost. Zatímco potáplice na webové kameře mají historicky vysokou úroveň hnízdního úspěchu, není tomu tak vždy. Potáplice čelí mnoha výzvám. Vejce a kuřata mohou být ztracena kvůli dravcům, sourozeneckému soupeření nebo změnám hladiny vody. Úspěch není vždy zaručen.

První vejce sezóna 2020 bylo položeno v pondělí 18. května. Druhé vejce bylo položeno ve středu 20. května.Vzhledem k tomu, že inkubace trvá zhruba 28 dní, líhnutí se očekává někdy kolem 15. června – 17. června.
Potáplice lze identifikovat podle kroužků. Samec má na levé noze zelený, červený a bílý kroužek. Na pravé noze má bílý a stříbrný kroužek. Samice má na levé noze oranžový a na pravé noze modrý a stříbrný kroužek.

Online přenos z hnízda

Potáplice webkamera z hnízda


Videozáznamy:

Pár potáplic tráví čas budováním svého hnízda během dešťové bouře.

Samička na hnízdě


První vajíčko v hnízdě

Druhé vajíčko


Samec připlul vystřídat samičku v inkubaci

Zdroj: loon.org, videozáznamy: LPC Looncam

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)