Národní park Katmai byl založen v roce 1980.
Park je pojmenován podle stratovulkánu Mount Katmai. Parkem prochází Aleutské pohoří se 14 aktivními vulkány na území parku. Vrcholy hor a vulkány jsou pokryty ledovci. Nachází se zde kráterová i horská jezera. Pobřeží Aljašského zálivu tvoří zálivy, fjordy a laguny.S 14 870 kilometry čtverečními se park řadí mezi ty největší.
Zvířetem typickým pro národní park Katmai a jedním z jeho symbolů je medvěd grizzly, někdy označovaný jako medvěd hnědý, nejpočetnější rybou je losos nerka, hlavní obživa zmiňovaných medvědů.V Národním parku Katmai je hlavní sezóna v červenu až září, kdy je nejlepší doba pro sledování medvědů. Zároveň se jedná o nejteplejší a současně o nejdeštivější období roku.
Teploty v letních měsících se pohybují v rozmezí od 8 do 18 °C, zimy bývají mírnější, než byste možná čekali. Teplota sice téměř vždy bývá pod bodem mrazu, ale obvyklé minimum je -14 °C. Úhrn srážek v zimě je v porovnání s létem přinejmenším poloviční.
Každé léto přicházejí medvědi Grizzly v Katmai na Brooks Falls, aby lovili lososy, kteří plují proti proudu a v řece se třou. V červenci a srpnu kdy je sezóna na vrcholu můžeme spatřit medvědice s mláďaty.
Mláďata se rodí po 6-8 měsíční březosti při zimním spánku. Velikost mláďat závisí na věku matky, lokalitě a množství dostupné potravy. Mláďata jsou po narození slepá, bezzubá, neosrstěná a váží zhruba 500 g. Svou matku následují a tuhou potravu si začnou shánět až po čtyřech měsících života. U matky zůstávají dva až tři roky a podobně jako u jiných savců se od matky učí pozorováním a napodobováním. Velice často se stává, že dospělý samec zabije dospívající mláďata jiného samce, z důvodů genetické konkurence. Starší mláďata v případě nebezpečí nejčastěji prchají na stromy, po kterých umí na rozdíl od dospělých medvědů dobře šplhat.Online přenos:

Medvědi – Broken Falls Národní park Katmai

Videozáznamy:

Mláďata jsou chráněna a krmena matkou po dobu prvních dvou let. Plavou, hrají a učí se rybařit. Jejich šance na přežití v první sezóně je však pouze 34%. Tohle je medvěd 273 a její tři mláďata.

Medvědice (273) s medvíďaty dole u řeky
Medvědice kojila u řeky tři mláďata

opět kojení mláďat u dolní řeky
Mláďata si hrají na břehu, zatímco máma loví rybu

Medvědice ulovila lososa
Medvědice (171) s jedním mládětem

Vlk honí medvědy

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)