Tato živá kamera nahlíží do hnízda orlů bělohlavých postaveném na dubu v odlehlém údolí severně od Decorah.
Nezisková organizace Raptor Resource Project byla založena v roce 1988 Bobem Andersonem. Specializuje se na ochranu sokolů, orlů, orlovců, jastřábů a sov. Vytváří, vylepšuje a přímo udržujeme více než 50 hnízdních lokalit a hnízd, zajišťujeme školení v oblasti hnízdění a vyvíjí inovace v oblasti řízení a sledování hnízdišť, které přibližují lidi přírodnímu prostředí. Jejich posláním je zachovat a posílit populace dravých ptáků a podporují novou generaci ochranářů.


Orlí pár v letošním roce provázela od začátku smůla. Samička snesla vajíčko, které při inkubaci prasklo. Orlí pár se nenechal odradit a pokusili se o druhou snůšku. Po zhruba měsíci samička snesla další dvě vajíčka. První vajíčko druhé snůšky snesla samička 12. dubna, druhé následovalo 15. dubna. DN7 se vylíhl 18. května a DN8 se vylíhl 20. května.
Obě mláďata postupně zemřela. Příčinou úmrtí bylo udušení. Velké teplo a vlhkost s kombinací otravných černých mušek nemohli orli zvládnout. Jelikož se jednalo o druhou snůšku a mláďata se tím pádem vylíhla později, mladí orli neměli ještě hrubé peří, aby je ochraňovalo před černou muškou a byli méně schopni zabránit tomu, aby se jim mušky dostaly do nosních dírek a ucpaly jim dýchací cesty.
Smůla stále nekončí…v noci na 29. srpna během silné bouře orlí hnízdo spadlo.
Tým RRP se vydal k hnízdícímu stromu, neviděli žádné zlámané větve. Vzhledem k vysokému poryvu větru a dešti, který doprovázel noční bouřku, se domnívali, že vítr zlomil podpůrné větve hnízda. Hnízdo, které bylo těžké, zatopené vodou a kluzké, se mezi nimi propadlo. Jakmile hnízdo začalo klouzat, zřítilo se k zemi. Byl to těžký rok pro Pana a Paní severní, ale všichni jsme velmi vděční, že se to stalo mimo sezónu a že v hnízdě nebyli orli, když hnízdo spadlo.Poslední zářijový týden společnost RRP postavila orlům nové hnízdo. Kike Arnal postavil platformu, která drží severní hnízdo. Celá posádka, připravovala větve a pomáhala je zvedat
do hnízda. Nové startovací hnízdo pro severní orly je zhruba 2,2 m x 1,8 m velké.
Platforma je o něco vyšší než hnízdo, které se zhroutilo, ale je mnohem odolnější a stabilnější. Orli si musí vybudovat velké kolejnice na hnízdě, jako tomu bylo v minulých letech.
Posádka po ukončení prací nechala na hnízdě orlům čerstvé ryby.
Při stavbě hnízda proběhla kontrola kamer, které vysílají živě 24/7. Nově byla instalována 4K kamera a mikrofon. 4K kamera má stírací lištu pro čistší a jasnější vidění v dešti. Orli tady nikdy neviděli ostří stírače, takže se bude opatrně používat, dokud nezačne hnízdící sezóna.

Online přenos z hnízda společnosti RRP

Orel Bělohlavý – hnízdo Decorah Sever

Videozáznamy z hnízda orlů bělohlavých – Decorah sever

První návštěva nového hnízda

Další návštěva na severním hnízdě – cizí orel


Mladý orel navštívil hnízdící oblast

Samička severní na hnízdě – 14. října poprvé začal v Decorah padat sníh.

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)