Hnízdo orla nejmenšího se nachází v národním parku Sierra de Guadarrama ve Španělsku. Webkamera je partnerstvím národního parku Guadarrama, s pomocí SEO / BirdLife, který zajišťuje online přenos z hnízda.
Hnízdění 2019
13.04.19 – Sameček poprvé přiletí na hnízdo
15.04.19 – Samička přiletí na hnízdo
06.05.19 – První vajíčko
10.05.19 – Druhé vejce
14.06.19 – Se vylíhl první orlík
17.06.19 – Vylíhlo se druhé mládě


Orel nejmenší je malý až středně velký dravec z čeledi jestřábovitých, dosahující velikosti káně lesní.
Od káněte se liší mimo jiné šesti (u káně pěti) prstovitými ručními letkami. Dospělí ptáci se vyskytují ve dvou barevných variantách – tmavé a světlé. Ptáci tmavé formy mají tmavohnědou spodinu těla s rezavým nádechem a v letu světlejší vnitřní ruční letky. Ptáci světlé formy mají spodinu těla bílou, kontrastující s černými letkami. Svrchu jsou ptáci obou forem hnědí, se světle hnědými velkými krovkami, bělavým kostřecem, malou bílou skvrnou na předním okraji křídel u hlavy a několik světlých per na lopatkách. Hnízdí v lesích s plochami otevřené krajiny, do České republiky zaletuje jen vzácně. V roce 2017 se jako první na světě podařilo liberecké zoologické zahradě úspěšně odchovati tohoto dravce v zajetí.
Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 30 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou i dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna, po 55 dnech, z hnízda odlétá.


Online přenos z hnízda

Orel nejmenší – webkamera

Videozáznamy:

14.6 se vylíhlo první mláděKrmení mláděte

Začíná se klubat druhé mládě – dírka ve vajíčkuDruhé mládě se líhne

17.6 se vylíhlo druhé mláděKrmení

K obědu se podává ještěrka

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)