Čap bílý v Uherském Brodě – webkamera

autor: | dub 27, 2018 | Evropa, Živé kamery z přírody | 131 komentáře(ů)

Čáp bílý – popis

Události: 5.4. přiletěl druhý čáp 7.4. pravděpodobně došlo k páření 8.4. bylo spuštěn youtube kanál cojevbrode.cz 8.4. Po celý den foukal silný vítr. Jeden z čápu se zranil, měl ošklivě zlomenou levou nohu. Na hnízdo se toho dne již nevrátil. 9.4 Zraněný čáp se za celý den ani jednou neukázal. 10.4 Před sedmou hodinou večerní se čáp vrátil. Už dlouho stojí na jedné noze. Čápi někdy při odpočinku stojí dlouhou dobu na jedné noze. To dělají, aby ušetřili energii.
Přes neopeřené mohutné nohy uniká příliš mnoho tepla. Tímto chováním udržují možnou ztrátu tepla na co nejnižší úrovni.
Čáp k tomu nemusí vynakládat velkou sílu, vše udrží speciální kloub, který pracuje jako pevná pojistka u kapesního nože.
12.4. čápice snesla první vejce. Je patrné, že zraněný čáp je samec. Nyní je vše na samici. 13.4. Čápice vyhodila své jedno vejce z hnízda. Jsou dvě varianty proč, čápice bude chtít získat jiného samce, který by s ní uživil mladé. Druhou variantou je, že samice ví, že není schopná uživit mladé, a proto jej pro jistotu vyhazuje.
Večer kolem 17:00 ji doprovodil k hnízdu jiný čáp, jasným gestem však naznačila, že na návštěvu není vhodná chvíle.
14.4. čápice si stále upravuje a zlepšuje své hnízdo. Bohužel, ze záběru bylo vidět, že občas si přinese i to co tam nepatří, například provázky. Ty jsou velmi nebezpečné, protože se mohou zamotat na nohu a způsobit nekrózu.
15.4. Proběhla nová další snůška, nyní jsou v hnízdě vejce dvě.
16.4. Čápice sedí na vejcích delší dobu jen s kratšími přestávkami.
17.4. V čase 21:20 byla provedena další snůška. Jedná se o třetí vajíčko.
25.4. Máme potvrzeno, že zraněný čáp je naživu, nevrátil se pouze na hnízdo.
Byl viděn několikrát v Pašovicích a v Prakšicích na skládce. Potvrdilo se, že čáp se dokáže se ztrátou končetiny vyrovnat. 27.4 Dnes proběhla zásadní změna při našem pozorování. Zraněného čápa nahradil nový čáp, který se s čápicí několikrát pářil.

Čáp bílý – živě


Nové záznamy a zápisy

Nové komentáře

Diskuze

131 Komentáře on "Čap bílý v Uherském Brodě – webkamera"

avatar
  Subscribe  
Upozornit emailem
Marie
Guest

19.7.-5.46. Na hnízdě je vše v pořádku. Již včera navečer byl několikrát nakrmen. Doháněl ale hladovku a tak měl stále málo. Dnes ráno měl potravu také v 5.46, a bylo jí dost. Snad bude pršet přiměřeně, to viditelně rodině nesvědčí.

Marie
Guest

18.7.- 16.14 Malý dostal potravu , nebylo toho moc, ale ožil a rovná si pírka, objevil se i otec s peřinkou a jsou na hnízdě oba dva , je to prý mladý, ještě nezkušený , no začátečník.

Marie
Guest

18.7. Nevím jak dlouho vydrží měsíční mládě bez potravy.Sledujte prosím, hnízdo, déšť bude vytrvalý a potravu by rodiče sehnali lehce , ale jsou rozhozeni. Stačí jen když budou krmit.Prosím, Uherský Brode- odbor Životního prostředí, sledujte situaci a včas zasáhněte.

Jolana
Guest

Úřady prý odmítají zasáhnout, že není třeba. Snad čapík taky nezahyne vysílením. V Dlouhé Loučce se příliš dlouho čekalo. Myslela jsem, že snad právě proto se hlavně instalují kamery a ne jen, abychom se v klidu dívali, jak je zle. Přimlouvám se v Uherském Brodě- postarejte se prosím o to mládě! Dopoledne mládě nežralo, kus byl veliký a nespolkl ho!

Marie
Guest

18.7. Mládě je od včerejška špatně krmeno. Oba rodiče včera odlétali a malého nechávali samotného.Dnes dopoledne něco dostal, ale déšť je vytrvalý a malému nedělá dobře a čápi potravu nenosí. Předpověď počasí není pro oblast příznivá, má pršet až do pátku a mohou být i záplavy. Sleduji diskuzi pod videem, ta je silně emocionálně vyhrocená a to není dobré. Je třeba situaci sledovat a třeba i zasáhnout, malý nesmí dopadnout jako dva čapíci z Dlouhé Loučky.

Jolana
Guest

Uherský Brod – od večera neměl čapík potravu. Musí přestat pršet, jinak to bude špatné.

Jolana
Guest

Uherský Brod – nemuseli by čapíka nechávat samotného,není rád. Jsou dva na jedno mládě, tak kde se courají?

Anna Jandová
Guest

On se bojí. Poslední dobou tam krouží nějací čápi, možná čápátka už vylítlá, a rodiče hnízdo a malého brání. Naježí se, mávají mohutně křídly a klapou jako o závod a malý dělá, že tam není. Je to i na videu z Polska.

Marie
Guest

17.7.-7.07- Dodána halda krmení. Přísun potravy je dostatečný a roste jako z vody. Přpadá mi ale trošku pomalý, málo trénuje stání a chůzi. Zájem má jen o jídlo. To je přirozené, musí brzy dospět. I čápi mají asi vrozené povahové vlastnosti.

Anna Jandová
Guest

To je neskutečné, co dokáže ten mladý už ne tak malý čápík do sebe naládovat. Při chuti je pořád. Krásně opisuje chování rodičů. Pomáhá uklízet hnízdo i společnou hygienu zvládá.

Dagmar
Guest

Zdravím v sobotu,
ráda bych věděla, zda-li se čápi také kroužkují a jestli se ví, kdo je čáp v Uherském Brodě, kluk nebo holka a jak dlouho ještě bude na hnízdě, kdo mi odpoví, Petra nebo někdo jiný, díky

Jolana
Guest

13.7. – Náš malý Otesánek by si asi představoval větší přísun potravy,dnes celé dopoledne dost loudí zobáčkem. Je mi ho stejně líto,že zůstal na hnízdě sám. A pak veliký otazník? jestli stačí vyrůst natolik,aby zvládl dlouhou cestu! Ale je to hodně šikový čapík!!!!

Marie
Guest

12.7.-13.00, Rosteme, pěkně. Dnes je mu měsíc. Na nožkách už stojí pevně, jen ještě trošku více trénovat. Spolykat umí neuvěřitelně velké kusy zbytků. Krmení chutná dostatečně. Tak hodně síly ,cesta bude dlouhá.

Hazel
Guest

11:56 A zasa spí… Zaujímavé ich takto pozorovať

Hazel
Guest

11:55 Už sa zobudil 🙂

Hazel
Guest

11.07. 11:52 malé spí a rodič ho stráži 🙂

Jolana
Guest

Opravuji, přesně v 9:51 . Je to legrační, jakoby rodič prckovi ukazoval,jak se to má správně dělat. Na mládě je nádherný pohled, je opravdu šikovný,jak už postojí dlouho na nožkách. Držíme pěsti,ať vše zvládne.

Jolana
Guest

Nádherný záběr v 9:50

Jana6
Guest
Jaroslava Krejčová
Member

9.7. 20,38 hlídaná bílá palačinka

Jolana
Guest

Čapík je dost šikovný,jakoby se snažil ten měsíc,co mu chybí od ostatních mláďat dohnat. Nerad ale zůstává na hnízdě sám,to je pak dost neklidný. Tak snad bude pořádně vykrmený a statný na dlouhou cestu.

Marie
Guest

8.7.-20.00, krmení dost, chutnalo to , křidélka roztažená. Zítra nožičky vydrží stát zase déle.

Marie
Guest

8.7.-9.10, krmení, dostatečné co do počtu hrabošů. Velkých, které lehce spolykal. Je vidět že roste.

Ema
Member

To je krásný pohled:-)

Marie
Guest

7.7.-18.04, dnes měl malý krásný den, plný dobrého krmení. V 18.04 dostal haldu žížal, chvátal dokonce na chvíli roztáhl křidélka.

Marie
Guest

6.7. , střídání a krmení je v pořádku. Ale lahůdky které některý rodič nosí, jsou vhodné jen pro ně. Například v 18.18 hod., křídlo či noha zdechliny, přinesené ze skládky. Přesto to malý dokázal do sebe nasoukat. Dlouho potravu trávil, ani nic neloudil a spal.

Marie
Guest

6.7.-7.53, střídání,krmení.Potravy dost, ale i velké kusy na které čapík ještě nestačí.

Anna Jandová
Guest

Já si myslím, že je pořád hladový nebo má i žízeň, možná obojí. Je vidět že je mu horko.

Přidejte se k nám!

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme. Nyní prosím dokončete svou registraci kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám zaslali

Pin It on Pinterest

Share This