Vyberte stránku

Volavka velká – kolonie v Marylandu

autor: Bře 29, 2018Severní Amerika, Živé kamery z přírody22 komentáře(ů)

Volavka velká – popis

Volavka velká je velký brodivý pták z čeledi volavkovitých.
Jedná se o největší severoamerickou volavku. Dorůstá 91 – 140 cm, v rozpětí křídel měří 167 – 201 cm a dosahuje hmotnosti mezi 2 – 3,6 kg. Je zbarvená modrošedě, s černými letkami, rezavě šedým krkem, oranžovou ramenní skvrnou a totožně zbarveným opeřením na stehnech. Zobák má světle žlutý, během období rozmnožování oranžový. Ve svatebním šatě ji též vyrůstají prodloužená tmavá pera na hlavě.
Obývá téměř celou Severní Ameriku, včetně Aljašky, Britské Kolumbie, Ontaria a Québecu. Přes Floridu, Mexiko a Karibik částečně zasahuje také na území Jižní Ameriky. Ptáci ze severních populací jsou stěhovavé a na zimu migrují do střední části Severní Ameriky. Vyskytuje se v bažinách, na zaplavených loukách, u jezer, rybníků, pomalu tekocích řek i u mořských pobřežích. Několikrát byla zaznamenána také v Anglii, Grónsku, na Havaji a v Azorech.
Volavka velká se živí zejména malými rybami, požírá však také kraby, hmyz, malé savce, obojživelníky, plazy a malé ptáky. Loví samotářsky a kořist nejčastěji napichuje na svůj dlouhý ostrý zobák. Hnízdo z větví staví na stromech. V jedné snůšce je pak 3-6 světle modrých vajec, na kterých sedí přibližně 28 dnů.

Volavka velká – živě


Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares