Toto hnízdo bylo nalezeno v oblasti Sigulda dva roky před instalací kamery a první sezóna, o které máme úplné informace, je kolem roku 2017, kdy se vylíhla čtyři mláďata, ale pouze tři se podařilo odchovat.
Hnízdo je známé již velmi dlouho. Předchozí známé hnízdo bylo poblíž a bylo čápy používáno od ruku 1982 až do roku 2005. kdy bylo zničeno kunou.
Pravděpodobně už tehdy se čápi přesunuli do tohoto hnízda. Hnízdo jako takové je velmi typické hnízdo čápa černého – na straně borovice 1,8 m od kmene, ale je trochu neobvyklé, je uprostřed okolních korun stromů – asi v 18 metrové výšce a není skryté pod korunami.
Umístění senzoru kamery v tomto hnízdě je také neobvyklé, protože není umístěno u kmene stromu, ale na větvi za hnízdem. To proto, aby slunce celý den nesvítilo do kamery – protože větev na které je hnízdo směřuje téměř přesně na jih.


Hnízdo se nachází v jehličnatém lese se slušně starými borovicemi (ve věku od 150 do 200 let) a smrky. Nebude proto velkým překvapením, pokud lze v přenosu uslyšíme nebo uvidíme několik druhů sov. V roce 2018 bylo hnízdění úspěšné – pár měl čtyři mláďata, všechna úspěšně vyletěla, mláďata nebyla kroužkována. V roce 2019 si samec nenašel partnerku, ale k hnízdění nedošlo. V roce 2020 také nedošlo k žádnému hnízdění. Kamerový systém nainstalovali Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis a Māris Strazds. Zvláštní poděkování patří arboristovi Eduardovi Ozoliņši.
Čapí pár byl pojmenován účastníky lotyšského fora. Čápi dostali jména Grāfiene a Grāfs

Populace čápa černého v Lotyšsku je kriticky ohrožená.
Bylo analyzováno několik možných příčin úbytku populace (predace, otrava DDT atd.). Ale jediným faktorem, jehož dopad na populaci lze v současnosti považovat za prokázaný, je lesnická činnost.


Online přenos z hnízda:

Události v hnízdě sezóna 2021

12. března – začalo živé vysílání

6. dubna byl poprvé v této sezóně viděn čáp černý


11. dubna se ukázal opět na hnízdě černý čáp

12. dubna byla v hnízdě pozorována samice


2. května samice se samcem na hnízdě

Páření čápů na hnízdě

12. května – samice položila první vejce


14. května bylo položeno druhé vejce

16. května třetí vejce

12. června se vylíhlo první mládě


14. června se vylíhlo druhé mládě

15, června se vylíhlo poslední, třetí mládě

Zdroj: Lotyšský fond pro přírodu, videozáznamy: Inatra V, Valdis Rapss, Liznm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)