Hnízdo čápů černých se nachází v estonském kraji Jõgevamaa. Toto chovné území je známé od konce 90. let, kdy zde úspěšně hnízdili čápi černí po mnoho let. Po roce 2004 zůstalo hnízdiště prázdné. Pták Tooni, který zde v té době hnízdil, se přesunul na sousední území. Hnízdo, kam se přesunul Toon, bylo první hnízdo čápů černých s kamerou v Estonsku v letech 2005–2010. Čáp černý se vrátil do hnízda viděného v kameře teprve před rokem nebo dvěma. Je to staré umělé hnízdo. Ornitologové postavili novou platformu brzy na jaře roku 2021. Vzhledem ke kritické situaci čápa černého v Estonsku je malým zázrakem, že se sem čápi vrátili.


Urmas Sellis společně se dvěma veterináři 13. srpna v pozdních večerních hodinách připojili mladým čápům černým rádiové vysílače. U jednoho z mláďat veterináři při vyšetření, měření a vážení našli pijavici v krku, která byla odstraněna. Paraziti vstupují do ptačích hrdel s potravou přinesenou do hnízda starými ptáky a způsobují nejen nepohodlí, ale také oslabení ptačího těla.
Na hnízdo Urmas Selis umístil mladým čápům mražené ryby. Celý proces trval více než dvě hodiny a „hosté“ odešli po půlnoci, kolem jedné hodiny.
V posledních dnech kvůli nízké hladině vody mohl samec Jan krmit svá mláďata pouze dvakrát denně. Samice Janika byla naposledy viděna na hnízdě jak krmí mláďata 06.08.2021 v 16.14, pravděpodobně začala migrovat.
Ornitologové z Kotkaklubi nainstalovali do potoka klec s rybami, takže pro samce bude snazší starat se o mláďata.

Online přenos z hnízda:

Čáp černý – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznamy:

Urmas Selis leze na hnízdo


Odebírání mláďata z hnízda

Urmas dává zmrzlé ryby na hnízdo


První mládě je zpět na hnízdě

Návrat dalších dvou mláďat na hnízdo

Zdroj: looduskalender.ee, videozáznamy Amanda 777

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)