Orlí hnízdo N2B se nachází poblíž pstruhové líhněv Decorah, Iowa.
Nezisková organizace Raptor Resource Project byla založena v roce 1988 Bobem Andersonem. Specializuje se na ochranu sokolů, orlů, orlovců, jastřábů a sov. Vytváří, vylepšuje a přímo udržujeme více než 50 hnízdních lokalit a hnízd, zajišťujeme školení v oblasti hnízdění a vyvíjí inovace v oblasti řízení a sledování hnízdišť, které přibližují lidi přírodnímu prostředí. Jejich posláním je zachovat a posílit populace dravých ptáků a podporují novou generaci ochranářů.


U hnízda se pohybuje mladý 4,5 letý orel, který začal stavět zbrusu nové hnízdo na bývalém hnízdě N1. Mohl by mít zájem o mámu? Maminka byla ve věku 4,5 let, když začala hnízdit s tátou – ne o mnoho starší, než je nyní tento orel. Jak jsme zjistili minulý rok, od července do října se může stát hodně. Kam se poděl samec DM2? Mohl migrovat? Naznačila jeho „plachost“ kolem mámy slabé pouto? Mohly by černé mušky, které se zde opět přemnožily vyhnat teritoriální orla pryč a vrátil by se, až by mušky zemřely?

Výzkumník a odborník Eagle Jim Grier odpověděl, že tradiční představa o páření a setrvání v páru orla bělohlavého na celý život není správná. Výzkum ukazuje, že „manželský“ život orla může být mnohem složitější v závislosti na orlech. Řekl: „Považoval jsem chování bělohlavého orla jako u lidí, kde některé dvojice zůstávají spolu po celý život, ale jiné ne. “
A co věrnost hnízdnímu teritoriu? Znovu od Jima: „Někteří jedinci zůstávají na stejném místě hnízda po dlouhou dobu a jiní ne. Pohyby mohou být výsledkem soutěže, boje nebo dokonce variace v jednotlivých osobnostech. Orli mohou být agresivní, plachý nebo submisivní (jak jsme viděli s DM2), nebo nechtějí vytvářet partnerství. “ Dodal, že někteří orli prostě odcházejí, ačkoli máme jen zřídka dostatek údajů, abychom si mohli být jisti, co se v konkrétním případě stalo.


Táta odletěl pryč v roce 2018 – Vypadá to velmi nepravděpodobně, protože držel území od počátku roku 2000 a byl oddaným společníkem svého prvního kamaráda a mámy. Ale DM2 byl nový samec, který sem přiletěl. Stydlivě se pářil s mámou, staral se o potomky, ale naposledy byl viděn 27. června. Mladého orla jsme neviděli do 12. Července. Sice nevidíme vše na kamerách ve světě orla, je ale méně pravděpodobné, že DM2 migroval. Nikdo v Decorah nenahlásil zraněného nebo mrtvého orla poté, co DM2 zmizel. Stovky fanoušků orlů a lidé lovící podél řeky Trout Creek nic neobjevili. Mohl odletět? Mohou za to černé mušky? Měl relativně slabé pouto s mámou a územím? Vzhledem k tomu, co víme o orlech, mohl prostě migrovat. Uvidíme, jestli se vrátí.

Orli instinktivně staví hnízda a zapojují se do hry s větvemi, ale zdá se nepravděpodobné, že by mladý orel přinesl větve jen pro sebe. Kromě naprogramovaného chování (musím postavit hnízdo!) se může snažit zapůsobit na mámu a prohloubit jejich pouto se svým závazkem stavět hnízdo. Ať se stane cokoli, dívejte se a učte se o životě orlů.


Online přenos z hnízda Raptor Resource Project :

Orel bělohlavý webkamera v Decorah

Videozáznamy

Mladý orel bělohlavý se samičkou na větvi hnízdícího stromu v DecorahMladý orel zkoumá kabel na bývalém hnízdě N1

Mladý orel přináší větvičku na N1

Orel na hnízdě N2BSamička – Máma Decorah zblízka

Samička přiletěla poprvé na bývalé hnízdo N1Mladík zblízka

Západ Slunce a mladík přináší další větev

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)