Hnízdo orlů bělobřichých se nachází v Austrálii v přírodní rezervaci Newington v Sydney Olympic Park, v blízkosti řeky Parramatta.
Společnost EagleCAM byla založena v roce 2009 od té doby vysílá živě přenos z hnízda, Program EagleCAM byl založen a financován malou skupinou dobrovolníků, kteří nadále vyvíjejí a provozují technologii, která přenáší hnízdo orlů bělobřichých na obrazovku. Videorekordéry s vysokým rozlišením poskytují velmi dobrý detailní pohled na všechny akce na hnízdě. BirdLife Australia poskytuje lidem příležitost pozorovat ptáky v jejich přirozeném prostředí.


Mladý orel SE24 opustil hnízdo 13. října, druhý orlík SE26, který měl zraněnou nohu od vylíhnutí opustil hnízdo 30. října, několik dní se ještě vracel na hnízdo. V sobotu 14 listopadu SE2 6 vletěl na balkon v 22 patře bloku místního domu. Odkud SE26 nemohl opět vzlétnout. Obyvatel kontaktoval WIRES s žádostí o pomoc. Dobrovolníci WIRES odstranili ptáka z balkonu a na místní pohotovosti ho posuzoval veterinář ze zoo Taronga. Zjistil, že SE26 má špatně zahojenou zlomeninu pravé nohy. Docházelo u něj také k rozsáhlým zraněním levé nohy, pravděpodobně způsobené přehnanou kompenzací na podporu pravé nohy. SE26 měl bolesti ze svých zranění. Bohužel operace nebyla možná a amputace také nepřicházela v úvahu, protože orli potřebují obě nohy, aby se opírali o zem a lovili. Z důvodu nedobrých životních podmínek bylo dosaženo tvrdého rozhodnutí o utracení SE26. SE26 by nepřežil ve volné přírodě ani by se mu nedařilo v zajetí.

Orli se nyní zdržují u řeky a na hnízdo se vrací málo kdy. Toho využila kachna proužkovaná a hnízdo si přivlastnila. Kachna dostala jméno Daisy. 5. ledna položila první vajíčko a od té doby každý den se na hnízdo vrací, aby položila další vejce. Stejně tak jako u kachny divoké snůška kachny proužkované může obsahovat 9 – 13 vajíček. Na vejcích sedí pouze samice 23–29 dní.
Sameček orla bělobřichého Dad při kontrole oblasti a hnízda objevil vajíčka. Od té doby se často zdržuje u hnízda. Pokud tam budou orli ve stejnou dobu jako kachna, kachna uletí pryč. Zda se jí podaří inkubovat snůšku k vylíhnutí, to se teprve uvidí.

Káčata se líhnou dokonale vyvinutá, zásoby žloutku jim vydrží 3 dny a pak se krmí sama.
Samice kachny proužkované po vylíhnutí všech mláďat čeká pod stromem a volá káčata k sobě. Mladé kachny seskočí z hnízda a až všechny opustí hnízdo, odvede je k vodě, kde na ně čeká táta.
Mláďata velmi dobře běhají, plavou a potápějí se. Ve stáří 20 dnů začíná růst káčatům obrysové peří a po 50 dnech jsou zcela opeřená a začínají létat. Pohlavní dospělosti dosahují již v příštím roce.

Online přenos z hnízda

Orel bělobřichý – webkamera

Videozáznamy:

Kachna proužkovaná první vajíčko


U snůšky druhého vajíčka asistovali na hnízdě papoušci lori mnohobarvý

Třetí vajíčko


Čtvrté vajíčko

8.1 sameček orla bělobřichého Dad přiletěl na hnízdo a objevil kachní vajíčka

Sameček Dad se vrátil a pokoušel se vyhodit kachní vajíčka z hnízda

Páté vajíčko


Šesté vajíčko

11. ledna se sameček Dad opět vrátil na hnízdo. Zkontroloval vejce, ale neublížil jim, naopak vajíčka zakryl listím.
https://www.youtube.com/watch?v=FlQajalMg4M

Zdroj: EagleCAM, videozáznamy Edith P, Kay Berry

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)