Online přenos z hnízda zajišťuje ornitologická společnost SEO/BirdLife založená od roku 1954.
Sup hnědý hnízdí převážně v horách, nikde není hojný a v Evropě je takřka vyhuben. Proto je zařazen v Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN jako zranitelný.


Spoklečnost SEO/BirdLife 11. března spustila tuto kameru z N.P. Sierra de Guadarrama, díky které si užijeme chov mláděte největšího ptáka v Evropě, z chovné kolonie v Sierra de Madrid.
Toto hnízdo bylo vybráno pro kampaň roku 2020 poté, co bylo pozorováno, jak pár začal hnízdo navštěvovat počátkem února. Ornitologická společnost instalovala webové kamery  11. února.

Dvojice se skládá z poměrně mladého a nezkušeného samce, který byl v roce 2015 kroužkován jako mládě ve stejné kolonii, a dospělé samice, pravděpodobně z jiné kolonie.
Toto hnízdo bylo lokalizováno v roce 2007 a od té doby supi položili své jediné vejce ve dvanácti příležitostech a podařilo se jim odchovat jejich mládě devětkrát. Reprodukce byla úspěšná za poslední tři roky. Snůška byla vždy  v měsíci březnu.


Je třeba také poznamenat, že tato Colonia del Alto Lozoya, jejíž sledování má na starosti Španělská ornitologická společnost (SEO) po více než dvě desetiletí, je jedním z nejvíce studovaných a sledovaných hnízdišť na světě.
V poslední kampani (2019) bylo umístěno 145 platforem, z nichž 140 je udržováno. Z toho bylo použito 139, což umísťuje současnou populaci kolonie na 139 párů, což je o jedenáct více než v roce 2018. Z toho jedenáct je párů, které nechocají mladé (7,9%), a zbývajících 128 kteří zahájili chov (92, 1%).

Ze 128 párů, které měli vejce 42 (32,8%) selhalo. Zbývajících 67,2% chovných párů se v chovu podařilo uspět, což vedlo k vylíhnutí 86 mláďat v kolonii, o 38 více než v sezóně 2018.

Dospělý se svým mládětem v hnízdě. Autor: Javier de la Puente

.
Výzkum a ochrana supů

Madridské společenství od roku 2014 instaluje kamery do hnízd hnědých supů , aby se usnadnil výzkum a ochranu tohoto ptáka, který je největší v Evropě. Kromě toho se shromažďují cenné informace o málo známých aspektech biologie tohoto ohroženého druhu.
Registrovaná data budou sloužit k lepšímu řízení ochrany a péče o tohoto ptáka a také k přiblížení lidem o jejich hnízdění a vývoji.

Samička položila jediné vajíčko 20. března


Online přenos z hnízda:

Sup hnědý webkamera živě, Španělsko

Videozáznamy:

Oprava hnízda -Buitre Negro PN Sierra de Guadarrama 12.3

Páření na hnízdě


Nepřízeň počasí 16.3 začal padat sníh

Husté sněžení, samička na hnízdě

Pokus o páření na větvi


Donáška velké větve na hnízdo

20.3 samička snesla vajíčko

Pohled na vajíčko

Zdroj: parquenacionalsierraguadarrama.es/es/parque/actualidad/item/536-webcam-buitre-negro-2020

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)