Na hnízdě výrů afrických, na kterém zahnízdila husice nilská se vylíhla housata. Hnízdo výrů afrických se nachází v Jižní Africe.


Hnízdo bylo obsazeno výry poslední 2 hnízdní sezóny za sebou. V letošním roce na hnízdo začala létat husice nilská, první vajíčko snesla 3. září. Každý den se vracela na hnízdo a snese vejce. Celkem snesla 10 vajíček. 19. září přiletěla na hnízdo jiná samice, která snesla další vejce, 20. září se vrátila a snesla druhé vajíčko. V hnízdě bylo celkem 12 vajec. Na vejcích zůstala sedět původní samička.
Vylíhlo se sedm vajíček a dnes, 12. října malá statečná housátka seskočila ze svého hnízda vysoko na stromě. Samička je ke skoku povzbuzovala ze spodní větve pod hnízdem

Husice nilská

Husice nilská patří mezi největší opeřence svého druhu. Měří 63–73 cm a váží 1.5.až 2,5 kg. Pochází z Afriky, kde se vyskytuje na většině kontinentu od Egypta po Kapsko, s výjimkou Sahary. Zasahuje také do jihozápadní Asie.
Samec i samice jsou stejně zbarveni. Rozeznat je tak lze zejména po hlase. Samec syčí, samice štěbetá a kejhá.
Peří je převážně světle hnědé, s tmavou skvrnou kolem oka, tmavě hnědou skvrnou na hrudi a velkými bílými a zelenými poli v křídlech. Nohy jsou matně růžovočervené, zobák růžovočervený s tmavým leme.
Mladí ptáci se od dospělých odlišují absencí tmavé skvrny okolo oka i na hrudi a obecně méně výrazným zabarvením.

 

Husice nilská je převážně býložravá, pase se (podobně jako husy) na suchozemské i vodní vegetaci; může spásat i osetá pole (kukuřice, ozim). Sbírá také bezobratlé živočichy (zejména červy a korýše.
Může hnízdit v dolíku na zemi, pod vegetací, ale také v opuštěných norách či větších hnízdech jiných ptáků, na stromech i ve stromových dutinách. Snáší 5–12 vajec, na nichž sedí pouze samice 28–30 dnů. O mláďata se pak starají oba rodiče. Během hnízdění je samec silně teritoriální.
Ve starověkém Egyptě byla částečně domestikována a chována jako hlídač, domácí společník, ale také jako posvátný pták zasvěcený bohyni Eset.

Online přenos z hnízda:

Výr africký – webkamera


Videozáznamy:

Tři vylíhlá housata v hnízdě

V hnízdě se líhnou mláďata video 17:10


Velký skok do neznáma

Zdroj: Courtesy of EcoSolutions, videozáznamy Ablene Beach, Edith P

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)