Hnízdo výrů afrických se nachází v jihoafrickém Johannesburgu.
Hnízdo bylo obsazeno poslední 2 hnízdní sezóny za sebou. Samice sovy byla letos poprvé spatřena v noci 3. srpna 2022 a občas se vracela na hnízdo.
Na hnízdo začala létat husice nilská, první vajíčko snesla 3. září. Každý den se vrací na hnízdo a snese vejce. Snůška může čítat 5–12 vajec, na nichž sedí pouze samice 28–30 dnů. O mláďata se pak starají oba rodiče.

Výr africký

Výr africký obývá střední a jižní Afriku. Nejraději má otevřené lesnaté krajiny a skalnaté kopce
s řídce roztroušenými stromy a křovinami. Je monogamní, páry spolu zůstávají po celý život. Hnízdo buduje obvykle na zemi, ukryté v křovinách, trávě nebo mezi kameny.
Hnízdí v červenci až říjnu, samice snáší 2-4 vajíčka, na kterých sedí pouze samice. Samec se stará o přinášení potravy jak pro samici, tak později pro mláďata. Výr africký se živí bezobratlými (pavouci, brouci), malými savci, ptáky ale také plazy nebo slimáky.


Husice nilská

Husice nilská patří mezi největší opeřence svého druhu. Měří 63–73 cm a váží 1.5.až 2,5 kg. Pochází z Afriky, kde se vyskytuje na většině kontinentu od Egypta po Kapsko, s výjimkou Sahary. Zasahuje také do jihozápadní Asie.
Samec i samice jsou stejně zbarveni. Rozeznat je tak lze zejména po hlase. Samec syčí, samice štěbetá a kejhá.
Peří je převážně světle hnědé, s tmavou skvrnou kolem oka, tmavě hnědou skvrnou na hrudi a velkými bílými a zelenými poli v křídlech. Nohy jsou matně růžovočervené, zobák růžovočervený s tmavým leme. Pohlaví se od sebe neliší velikostí ani zbarvením, ale jen hlasem: samec syčí, samice štěbetá a kejhá.
Mladí ptáci se od dospělých odlišují absencí tmavé skvrny okolo oka i na hrudi a obecně méně výrazným zabarvením.
Husice nilská je převážně býložravá, pase se (podobně jako husy) na suchozemské i vodní vegetaci; může spásat i osetá pole (kukuřice, ozim). Sbírá také bezobratlé živočichy (zejména červy a korýše.
Může hnízdit v dolíku na zemi, pod vegetací, ale také v opuštěných norách či větších hnízdech jiných ptáků, na stromech i ve stromových dutinách. Snáší 5–12 vajec, na nichž sedí pouze samice 28–30 dnů. O mláďata se pak starají oba rodiče. Během hnízdění je samec silně teritoriální.
Ve starověkém Egyptě byla částečně domestikována a chována jako hlídač, domácí společník, ale také jako posvátný pták zasvěcený bohyni Eset.


Online přenos z hnízda:

Výr africký – webkamera

Videozáunamy:

Husice nilská snesla první vajíčko do hnízda výrů afrických


Husice inkubuje 2 vajíčka v hnízdě

Husice snesla třetí vajíčko

Zdroj: EcoSolutions, videozáznamy Terka Busz, Edith P

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)