Dokumentární film o ledních medvědech,psech a střašcích

autor: | lis 22, 2017 | Dokumenty | 0 komentářů

Lední medvěd,Pes,Strašek kudlankový – popis

Medvěd lední , označovaný též jako polární medvěd, je velký druh medvěda typický pro severní polární oblasti. V kohoutku měří 1,5 m, délka těla činí přibližně 2,5 m a výška vzpřímeného těla se pohybuje okolo 2,4–3,3 m. Samci váží 300–800 kg, samice 150–300 kg. Dožívají se 25 až 30 let (rekord v zajetí je 43 let). Živí se lovem, přičemž jeho hlavní kořistí jsou tuleni.
Vyskytuje se v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech těchto územích je chráněn a jeho lov se kontroluje. V současnosti se odhaduje, že žije asi 20 000 – 25 000 těchto medvědů

Pes domácí je největší domestikovaná šelma a jedno z nejstarších domestikovaných zvířat vůbec, provázející člověka minimálně 14 tisíc let. Obecně se předpokládá, že se jedná o zdomácnělého a umělým výběrem změněného vlka obecného. Celosvětová populace psů je odhadována na 500 miliónů, přičemž toulavých a opuštěných psů je minimálně 370 miliónů, nezisková organizace 600million odhaduje počet jen toulavých psů na světě právě na 600 miliónů zvířat.
Úloha psa v lidské společnosti byla vždy rozmanitá, člověku je pomocníkem při lovu nebo při přehánění stád, zaujímá funkci strážce majetku, svého majitele a dalších domácích zvířat, používá se k přepravě nákladů, jako tažný nebo saňový pes, může být cvičen pro použití v ozbrojených složkách či k asistenci hendikepovaným osobám. Zvláště v západní kultuře je nezastupitelná jeho funkce jako společníka člověka.
Strašek kudlankový má nejrychlejší a v poměru ke své velikosti i nejsilnější úder ze všech živočichů na světě
.
Strašky lze podle jejich loveckých zbraní rozdělit na dvě velké skupiny: na harpunáře a rozbíječe. Ti první mají druhý pár končetin přeměněný v loupeživé nohy podobné nohám kudlanky. A stejným způsobem je i používají. Právě podle nich dostali straškové své anglické jméno (mantis shrimp), které v překladu znamená „kudlanko-kreveta“. Ostatně ten nejběžnější druh, který lze najít i ve Středozemním moři, se i česky jmenuje strašek kudlankový.
Straškové se na Zemi objevili před 400 miliony lety. Ale i když je vědci řadí mezi korýše, vzhledem k jejich neobvyklým schopnostem by klidně mohli pocházet z nějaké vzdálené planety. A možná máme štěstí, že jsou tak malí, ti největší měří jen 25–30 cm.
Zbraní rozbíječů je kladivo: přední končetiny mají na konci rozšířené v jakési paličky. Při útoku na kořist, nejčastěji měkkýše ve vápnité schránce, jimi dovedou udeřit rychlostí 23 m/s (stejnou rychlost má kulka ráže 22) a silou až 91 kg/cm2. Oběť ovšem dostane první omračující ránu ještě dřív, než se jí strašek vůbec dotkne. Rozbíječi totiž mají nejrychlejší úder na světě – tak rychlý, že před ním vzniká tlaková vlna, která je dvakrát silnější než následný úder korýše. Stejně snadno jako vápnitou lasturu měkkýše či krunýř kraba tak rozbijí například sklo akvária.

Další obsah - videozáznamy a informace jsou dostupné pouze pro členy ZooCam

Pokud jste již členy ZooCam, staří se přihlásit ve formuláři níže.

Informace o členství a registrace

Nové záznamy a zápisy

Nové komentáře

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Share This