Dokumentární film o ledních medvědech,psech a střašcích

autor: | Lis 22, 2017 | Dokumenty | 0 komentářů

Lední medvěd,Pes,Strašek kudlankový – popis

Medvěd lední , označovaný též jako polární medvěd, je velký druh medvěda typický pro severní polární oblasti. V kohoutku měří 1,5 m, délka těla činí přibližně 2,5 m a výška vzpřímeného těla se pohybuje okolo 2,4–3,3 m. Samci váží 300–800 kg, samice 150–300 kg. Dožívají se 25 až 30 let (rekord v zajetí je 43 let). Živí se lovem, přičemž jeho hlavní kořistí jsou tuleni.
Vyskytuje se v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech těchto územích je chráněn a jeho lov se kontroluje. V současnosti se odhaduje, že žije asi 20 000 – 25 000 těchto medvědů

Pes domácí je největší domestikovaná šelma a jedno z nejstarších domestikovaných zvířat vůbec, provázející člověka minimálně 14 tisíc let. Obecně se předpokládá, že se jedná o zdomácnělého a umělým výběrem změněného vlka obecného. Celosvětová populace psů je odhadována na 500 miliónů, přičemž toulavých a opuštěných psů je minimálně 370 miliónů, nezisková organizace 600million odhaduje počet jen toulavých psů na světě právě na 600 miliónů zvířat.
Úloha psa v lidské společnosti byla vždy rozmanitá, člověku je pomocníkem při lovu nebo při přehánění stád, zaujímá funkci strážce majetku, svého majitele a dalších domácích zvířat, používá se k přepravě nákladů, jako tažný nebo saňový pes, může být cvičen pro použití v ozbrojených složkách či k asistenci hendikepovaným osobám. Zvláště v západní kultuře je nezastupitelná jeho funkce jako společníka člověka.
Strašek kudlankový má nejrychlejší a v poměru ke své velikosti i nejsilnější úder ze všech živočichů na světě
.
Strašky lze podle jejich loveckých zbraní rozdělit na dvě velké skupiny: na harpunáře a rozbíječe. Ti první mají druhý pár končetin přeměněný v loupeživé nohy podobné nohám kudlanky. A stejným způsobem je i používají. Právě podle nich dostali straškové své anglické jméno (mantis shrimp), které v překladu znamená „kudlanko-kreveta“. Ostatně ten nejběžnější druh, který lze najít i ve Středozemním moři, se i česky jmenuje strašek kudlankový.
Straškové se na Zemi objevili před 400 miliony lety. Ale i když je vědci řadí mezi korýše, vzhledem k jejich neobvyklým schopnostem by klidně mohli pocházet z nějaké vzdálené planety. A možná máme štěstí, že jsou tak malí, ti největší měří jen 25–30 cm.
Zbraní rozbíječů je kladivo: přední končetiny mají na konci rozšířené v jakési paličky. Při útoku na kořist, nejčastěji měkkýše ve vápnité schránce, jimi dovedou udeřit rychlostí 23 m/s (stejnou rychlost má kulka ráže 22) a silou až 91 kg/cm2. Oběť ovšem dostane první omračující ránu ještě dřív, než se jí strašek vůbec dotkne. Rozbíječi totiž mají nejrychlejší úder na světě – tak rychlý, že před ním vzniká tlaková vlna, která je dvakrát silnější než následný úder korýše. Stejně snadno jako vápnitou lasturu měkkýše či krunýř kraba tak rozbijí například sklo akvária.https://www.youtube.com/watch?v=_t_XgsIF5PM
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)