Výr velký – Estonsko

autor: | Led 27, 2023 | Evropa, Živé kamery z přírody | 27 komentáře(ů)

Výr velký – popis

Výr velký je jedním z nejohroženějších ptačích druhů v Estonsku. Populace 30-50 hnízdících párů byla odhadnuta v roce 2019. Obývá převážně přímořské oblasti Estonska. V roce 2021 byla na známých estonských hnízdištích nalezena pouze čtyři mláďata. Dvě ze čtyř mláďat uhynula před zimou.
I když v jiných částech Evropy výr často hnízdí na skalních římsách, v Estonsku jsou jejich hnízda obvykle na zemi vedle pařezu nebo kmene, ale mohou využít i hnízda větších dravců nebo jiné plošiny nad zemí. Jedno takové je v severním Estonsku, kde snad letos výr zahnízdí na umělé hnízdní plošině. Platformu, viditelnou na kameře, postavil Randar, který tento pár výrů sleduje již mnoho let. V loňském roce tento pár neměl žádná mláďata, ale úspěšně se rozmnožoval již několik let po sobě.
Hnízdo se nachází docela blízko silnice a statků. Proto mohou být čas od času slyšet antropogenní zvuky. Kamera a mikrofon jsou od hnízda vzdáleny 7-8 metrů.
Kamera je streamována přes kanál YouTube Eagle Club Estonia. Kamera hnízda výra byla nastavena na začátku března 2022. Kamerový stream je přenášen přes 4G mobilní internet, takže při intenzivním využívání sítě může docházet k výpadkům přenosu. Totéž se může stát při údržbě. Příprava a záznam kamerového signálu pro streamování probíhá s podporou Estonského fondu na ochranu přírody toel.

Děkujeme provozovatelům webkamery: https://www.kotkas.ee/uudised/eagle-owl-nest-camera-2022

Výr velký – živě


Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)