Sestřih hnízdění čápů v Dubném 2017

18.2.2017 přiletěl ze zimoviště v Africe na hnízdo v Dubném čapí sameček Max.Hlídal hnízdo před nezvanými hosty a netrpělivě čekal na partnerku,která přiletěla 27.února kolem poledne s jejím příletem přiletěl na hnízdo další čáp a tak pár Kostelníčků jak je s oblibou lidé přezdívají musel bojovat o hnízdo.Po častém páření 18.března 2017snesla samička první vejce,druhé následovalo 20.března,třetí 21.března a 24.března snesla samička poslední čtvrté vejce.[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=“2,3,4″ ihc_mb_template=“1″ ]

17.dubna musel čapí pár opět čelit útoku na hnízdo.
Po 35 dnech inkubace vajíček se začala líhnout mláďata.První dvě se vyklubala 22.dubna,23.dubna se vyklubalo třetí mládě,24.dubna následovalo čtvrté mládě.
Všem mláďatům se dařilo dobře,rodiče je krmili a pečovali o ně s velkou láskou.
27.dubna přišla velká nepřízeň počasí,déšť se sněhem. O den později 28.dubna napadl na hnízdo sníh, přes veškerou snahu samičky neustále mláďata chránit a zahřívat jedno z mláďat 28.04.2017 kolem 13. hodiny uhynulo.
Během celého dne pršelo a sameček Max se nevracel na hnízdo.
Pravděpodobně se neodvážil s promoklým peřím na hnízdo vyletět a zdržoval se v menší výšce na komíně fary. Z podnětu několika občanů byla zorganizována záchranná akce zbývajících zesláblých mláďat. Při pokusu o záchranu mláďat asistovali místní dobrovolní hasiči tak i profesionální. Ani za pomoci hasičské techniky se je však nepodařilo zachránit. Všechny čtyři čápata podlehla chladnému počasí.
Následující den 29.dubna 2017 bylo pozorováno opět páření čapí dvojice,lze tedy opět očekávat další mláďata.

Přílet čápa Maxe do Dubného

Přílet partnerky

1.5.2017 útok na hnízdo
https://www.youtube.com/watch?v=l9dRypIq1-Y

Videozáznam – sestřih čápi Dubné 1.díl

[/ihc-hide-content]

 

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)